Record de pus in rama pentru Leo Messi. Argentinianul a reusit o "dubla" pentru FC Barcelona

Marti, 16 Martie 2021, ora 07:38
3071 citiri
Leo Messi

Atacantul argentinian Lionel Messi a egalat, luni, recordul de meciuri jucate in tricoul echipei FC Barcelona, detinut de Xavi. El a marcat de doua ori in victoria Barcelonei cu Huesca, scor 4-1, conform news.ro.

Messi a inscris in minutele 13 si 90, Griezmann, in minutul 35, si Mingueza, in minutul 53. Pentru Huesca a punctat Mir (45+4), din penalti.

Xavi a jucat de 767 de ori pentru echipa catalana, in toate competitiile. Messi, 33 de ani, a atins acelasi numar in meciul de luni, de pe teren propriu, cu Huesca, ultima clasata, in etapa a XXVII-a a LaLiga.

Argentinianul a jucat prima partida oficiala ca profesionist in 2004. El ar putea deveni, duminica, in intalnirea cu Real Sociedad, jucatorul cu cele mai multe meciuri disputate la Barcelona.

Inainte de Xavi, Messi i-a detronat deja pe Cesar Rodriguez (230 de goluri), in 2012, ca golgheter al clubului (659 de reusite pana in prezent), si pe Andres Iniesta, in 2018, la numarul de trofee castigate cu Barca (34).

De sase ori castigator al Balonului de Aur, Leo Messi detine, de asemenea, recordurile Barcelonei pentru pase decisive (289), hat-trick-uri (48) si goluri marcate intr-un singur sezon (73, in 2011-2012).

FOTO Ea le-a purtat noroc lui Dennis Man si Mihaila. Aparitie de senzatie pe marginea terenului

Performanta carierei pentru Jaqueline Cristian. Ce-a reusit romanca la turneul de la Sankt Petersburg

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului? Mesajul transmis de legendarul Pele

Antrenorul celor de la FC Barcelona a făcut anunțul mult așteptat. Ce a discutat cu președintele
Antrenorul FC Barcelona Xavi este unul dintre personajele cele mai iubite de suporterii catalani având în vedere faptul că a fost jucător pe Camp Nou. Totuși, acesta fost la un pas să...
Antrenorul FC Barcelona, aproape de demisie. Cum l-a convins președintele să rămână
Joan Laporta, președintele FC Barcelona a reușit să îl convingă pe Xavi să nu demisioneze. Rafa Yuste, vicepreședintele Barcelonei, a explicat exact cum au decurs discuțiile cu antrenorul...