Ungaria a detonat bomba pe Wembley! Toate rezultatele din preliminariile CM 2022

Miercuri, 13 Octombrie 2021, ora 06:44
38763 citiri
Ungaria FOTO facebook

Selecţionata Danemarcei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale de fotbal din 2022, marţi seara, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 1-0, pe teren propriu.

Joakim Maehle (53) a marcat unicul gol al partidei şi a ajutat la păstrarea parcursului perfect al danezilor, care au opt victorii din tot atâtea meciuri în această campanie şi un golaveraj formidabil, 27-0.

Danemarca este a doua echipă calificată la Mondialul din Qatar, după Germania, care a obţinut biletul luni seara. Echipa ţării gazdă este calificată din oficiu.

Surpriza zilei a fost produsă de Ungaria, care a ţinut Anglia în şah, 1-1, pe Wembley. Oaspeţii au deschis scorul prin Roland Sallai (24 - penalty), dar gazdele au egalat înainte de pauză prin John Stones (37). Suporterii maghiar s-au încăierat cu forţele de ordine la acest meci.

În alt joc din Grupa I, Polonia a învins Albania cu 1-0, în deplasare, urcând pe locul secund. Meciul a fost întrerupt minute bune din cauza spectatorilor imediat după golul înscris de Karol Swiderski (77).

Cristiano Ronaldo a reuşit un hat-trick în meciul cu Luxemburgul, câştigat de Portugalia cu 5-0.

Elveţia a surclasat Lituania cu 4-0, în deplasare, iar la baltici fundaşul Rolandas Baravykas (UTA Arad) a fost integralist. Atacantul Donatas Kazlauskas (Academica Clinceni) a intrat la pauză.

Israelul a învins Republica Moldova cu 2-1, la oaspeţi fiind integralişti Igor Armaş şi Vadim Raţă (ambii de la FC Voluntari), precum şi portarul Cristian Avram (FC Buzău).

Rezultatele de marţi:

Grupa A

Portugalia - Luxemburg 5-0

Au marcat: Cristiano Ronaldo 8 - penalty, 13 - penalty, 87, Bruno Fernandes 18, Joao Palhinha 69.

Serbia - Azerbaidjan 3-1

Au marcat: Dusan Vlahovic 30 - penalty, 53, Dusan Tadic 83 - penalty, respectiv Emin Mahmudov 45+2.

Kosovo - Georgia 1-2

Au marcat: Vedat Muriqi 45 - penalty, respectiv Tornike Okriaşvili 11, Zurab Davitaşvili 82.

Suedia - Grecia 2-0

Au marcat: Emil Forsberg 59 - penalty, Alexander Isak 69.

Cartonaş roşu: Pantelis Hatzidiakos (Grecia) 86.

Bulgaria - Irlanda de Nord 2-1

Au marcat: Todor Nedelev 53, 63, respectiv Conor Washington 35.

Lituania - Elveţia 0-4

Au marcat: Breel Embolo 31, 45, Renato Steffen 42, Mario Gavranovic 90+4.

Ucraina - Bosnia-Herţegovina 1-1

Au marcat: Andrei Iarmolenko 15, respectiv Anel Ahmedhodzic 77.

Israel - Rep. Moldova 2-1

Au marcat: Eran Zahavi 28, Munas Dabbur 49, respectiv Ion Nicolaescu 90+5.

Cartonaş roşu: Oleg Reabciuk (Moldova) 85.

Anglia - Ungaria 1-1

Au marcat: John Stones 37, respectiv Roland Sallai 24 - penalty.

San Marino - Andorra 0-3

Au marcat: Marc Pujol 10, Sergio Moreno 53, Ricard Fernandez 89.

6 San Marino 8 0 0 8 1-32 0

Câştigătoarele grupelor se vor califica direct la turneul final din Qatar. Formaţiile clasate pe locurile secunde şi cele mai bune două echipe necalificate din Liga Naţiunilor 2020-2021 vor juca baraje în

Cel mai așteptat film al primăverii intră pe Netflix. Pelicula e o poveste reală palpitantă
Scoop", cu Billie Piper, Gillian Anderson, Rufus Sewell în rolurile principale, despre apariţia prinţului Andrew la BBC Newsnight, va avea premiera în 5 aprilie, pe Netflix. Bazat pe...
Ungaria revine la Jocurile Olimpice după 12 ani. Toate echipele calificate
Echipele masculine de handbal ale Spaniei, Sloveniei, Croaţiei, Germaniei, Norvegiei şi Ungariei au obţinut biletele pentru Jocurile Olimpice de la Paris, la finalul celor trei turnee...