Faza care demonstreaza ca Romania a fost furata la Erevan FOTO

de David Anghel
Joi, 01 Aprilie 2021, ora 07:02

Nationala de fotbal a pierdut, scor 2-3 in fata Armeniei si a compromise in mare masura sansele de calificare la CM 2022.

Dincolo de rusinea de a pierde pentru prima data in fata Armeniei, mai ales dupa ce a condus cu 2-1 pana in minutul 87 si de greselile impardonabile comise de unii fotbalisti, precum Puscas, care a luat cartonas rosu, si Cretu, care a facut penalty, exista insa si o faza care demonstreaza ca tricolorii au fost defavorizati de arbitri.

La golul marcat de fundasul Varazdat Haroyan, de la Astana, a fost o pozitie clara de ofsaid. Armeanul in varsta de 28 de ani s-a desprins din marcaj si a reluat imparabil, dar reluarile TV au aratat ca umarul lui Haroyan era dincolo de linia penultimului aparator "tricolor". Brigada letona nu a remarcat insa asta, iar cum in preliminariile CM nu exista VAR golul a fost validat si astfel s-a facut 2-2.

6. Liechtenstein 0 (1-10)

La Campionatul Mondial din 2022 se califica direct primul loc din grupa, iar locurile secunde urmeaza sa dispute baraje.