Victorie frumoasa dar inutila pentru nationala de fotbal feminin a Romaniei

Miercuri, 24 Februarie 2021, ora 07:34
1958 citiri
Nationala feminina FOTO facebook

Echipa feminina a Romaniei a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Croatiei, in ultimul meci din Grupa H a preliminariilor Campionatului European de fotbal feminin din 2022.

A marcat Mihaela Ciolacu '53.

Echipa Romaniei: Paraluta-cpt - Meluta, Oprea, Ficzay, Sandu - Bortan (Boros '88), Ciolacu - Vatafu - Batea (Marcu '75), Rus, Carp. Selectioner: Cristian Dulca

Reprezentativa feminina a Romaniei trebuia sa dispute ultimul joc din campania de calificare pentru WEURO-2022 la 1 decembrie 2020. In urma depistarii a doua cazuri de COVID-19 in cadrul delegatiei romane, care urma sa faca deplasarea in Croatia, nationala feminina nu a primit acordul de a parasi tara, iar meciul a fost reprogramat.

Romania a terminat grupa pe locul 3, cu 12 puncte, dupa Belgia, 21 de puncte, si Elvetia, 19 puncte. Belgia a obtinut calificarea la turneul final din Anglia. Elvetia poate obtine si ea calificarea, in functie de ultimele rezultate din celelalte grupe. Daca nu va reusi accesul direct la turneul final, echipa din Tara Cantoanelor va disputa o dubla mansa de baraj, in perioada 5-13 aprilie.

Croatia a terminat Grupa H pe locul 4, cu sapte puncte, iar Lituania a ocupat locul 5, ultimul, fara niciun punct, informeaza News.ro.

VIDEO Golul fabulos marcat de Giroud a decis meciul de la Bucuresti din Champions League

Campionatul European de fotbal care trebuia sa se dispute in Romania a fost anulat

Senzație la WTA Madrid. Tenismena din Top 10 mondial care a câștigat prima dată în carieră cu 6-0, 6-0
Tenismena americană Cori Gauff, locul 3 mondial, a reușit o victorie de senzație în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. În vârstă de 20 de ani, Cori Gauff a bifat o premieră...
Schimbare radicală la turneul final. România s-a calificat miraculos, pentru prima dată în istorie
Turneul final al Billie Jean King Cup se va disputa sub formă de tablou eliminatoriu, la Sevilla, între 12 şi 20 noiembrie, a anunţat joi Federaţia Internaţională de Tenis (ITF), care...