România U19 și-a asigurat locul la Turul de Elită

Duminica, 14 Noiembrie 2021, ora 07:48
2068 citiri
Romania U 19 FOTO facebook

Tricolorii antrenați de Adrian Văsâi au învins cu 5-0 reprezentativa din San Marino, după ce în primul meci au trecut de Letonia, scor 1-0. Naționala U19 joacă zilele acestea în prima fază a calificărilor la Campionatul European din 2022, în cadrul unui turneu găzduit de Turcia.

Tricolorii s-au întrecut în execuții spectaculoase la partida contra celor din San Marino! După ce Burnete a deschis scorul în minutul 11, Hofman a dublat avantajul în minutul 15 cu o execuție din foarfecă și a stabilit scorul pauzei.

În repriza a doua, Tănasă a marcat și el cu un șut superb de la marginea careului, în minutul 57, iar cinci minute mai târziu Bodișteanu a mărit avantajul tricolorilor. Scorul final a fost stabilit în prelungirile meciului de Chirițoiu, după un penalty obținut de Pîrvulescu.

Cu cele două victorii România și-a asigurat prezența la Turul de Elită din primăvara anului viitor, unde se califică câștigătoarele celor 13 grupe, ocupantele locurilor secunde și cea mai bună echipă de pe locul al treilea.

România U19: 12. Mitrovic – 16. Pîrvulescu, 6. Sîrbu (cpt) (14. Coubiș ’46), 3. Gergely, 19. Amzăr (20. Lazăr ’46) – 17. Tănasă, 8. Pandele (7. Negoescu ’46), 13. Militaru – 18. Hofman, 22. Burnete (9. Chirițoiu ’68), 10. Bodișteanu (11. D. Andrei ’62)

Rezerve: 1. Borbei – 2. Pantea, 4. Ignat, 5. Trifan

Programul mini-turneului U19 de calificare:

10 noiembrie, ora 12:00, Letonia U19 – România U19 (0-1)

13 noiembrie, ora 12:00, San Marino U19 – România U19 (0-5)

16 noiembrie, ora 16:00, Turcia U19 – România U19

Partidele se joacă la Manavgat, în Turcia, localitate situată la aproximativ 70 de kilometri de Antalya. Turul de Elită va fi ultima rundă înaintea Campionatului European. Turneul final la care participă 8 selecționate va avea loc în iulie-august 2022 în Slovacia.

Lotul României U19 convocat de Adrian Văsâi:

PORTARI: Alexandru Borbei (Lecce | Italia), Aleksander Mitrovic (Genoa | Italia), Alexandru Silveanu (Concordia Chiajna);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Andrei Coubiș (A.C. Milan | Italia), Botond Gergely (AFK Csikszereda), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Bogdan Lazăr (Farul Constanța), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Andrei Pandele (Metaloglobus), Alex Trifan (FCSB), Alex Militaru (Unirea Dej), Claudiu Negoescu (Metaloglobus), Răzvan Tănasă (Farul Constanța), Ștefan Bodișteanu (Farul Constanța), Doru Andrei (Politehnica Timișoara), Albert Hofman (Universitatea Cluj);

ATACANȚI: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Cătălin Burnete (Lecce | Italia).

Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...