Debut exploziv pentru belgianul Lukaku la Chelsea. Atacantul a marcat într-un derby londonez. Cum s-a încheiat meciul

Duminica, 22 August 2021, ora 21:02
2058 citiri
Romelu Lukaku

Chelsea a câştigat cu 2-0 pe terenul lui Arsenal într-un derby londonez programat duminică în etapa a 2-a a campionatului Angliei, conform agerpres.ro.

Belgianul Romelu Lukaku, revenit de curând la Chelsea, a deschis scorul în minutul 15 şi a avut şi o bară. Deţinătoarea Ligii Campionilor, clar superioară adversarei sale de duminică, a mai punctat prin Reece James în minutul 35.

Chelsea are 6 puncte după două etape şi împarte prima poziţie a clasamentului cu Liverpool, ambele având golaveraj 5-0. Tot 6 puncte are ocupanta locului 3, Brighton.

Învinsă în prima etapă de nou-promovata Brentford, Arsenal nu are niciun punct şi este pe locul 19, penultimul.

Rezultate:

sâmbătă

Liverpool - Burnley 2-0

Au marcat: Jota (18), Mane (69)

Crystal Palace - Brentford 0-0

Manchester City - Norwich City 5-0

Au marcat: Krul (7 - autogol), Grealish (22), Laporte (64), Sterling (71), Mahrez (84)

Aston Villa - Newcastle United 2-0

Au marcat: Ings (45+3), El-Ghazi (62 - penalty)

Leeds United - Everton 2-2

Au marcat: Klich (41), Raphinha (72), respectiv Calvert-Lewin (30 - penalty), Gray (50)

Brighton - Watford 2-0

Au marcat: Duffy (10), respectiv Maupay (41)

Duminică

Southampton - Manchester United 1-1

Au marcat: Fred (30 - autogol), respectiv Greenwood (55)

Wolverhampton Wanderers - Tottenham Hotspur 0-1

A marcat: Alli (9 - penalty)

Arsenal - Chelsea 0-2

Au marcat: Lukaku (15), James (35)

Etapa se încheie luni cu partida West Ham United - Leicester City.

Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...