S-au stabilit semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor

Sambata, 09 Decembrie 2017, ora 22:05
5038 citiri

Real Madrid si Gremio Porto Alegre si-au aflat sambata adversarele din semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor, editie care are loc in Emiratele Arabe Unite.

In primul meci al zilei, pe Zayed Sports City Stadium, Pachuca, din Mexic, campioana regiunii CONCACAF, a trecut dupa prelungiri cu 1-0 de Wydad Casablanca din Maroc, campioana Africii.

Singurul gol a fost marcat de Guzman in minutul 112.

A doua partida s-a incheiat tot cu scorul de 1-0, dar de data aceasta dupa doar 90 de minute de joc. Al-Jazira, echipa din Emirate care a primit un wild-card pentru a participa la aceasta competitie, a trecut de campioana Asiei, Urawa Red Diamonds din Japonia, 1-0, gol marcat de Ahmed in minutul 52.

In careul de asi, Al Jazira va intalni pe Real Madrid, campioana Europei, iar Pachuca va da piept cu Gremio Porto Alegre, campioana Americii de Sud.

Trebuie spus ca Oscar Perez, portarul lui Pachuca, a devenit, la 44 de ani, cel mai varstnic jucator din istoria acestei competitii.

Meciul celor de la Pachuca va avea loc pe 12 decembrie, iar Real Madrid va evolua o zi mai tarziu.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#semifinalele CM al cluburilor, #Pachuca Al Jazira calificare semifinale CM, #Real Gremio aflare adversari CM , #stiri fotbal