Spania, campioana europeana Under 19 dupa o finala nebuna cu Cehia

Luni, 01 August 2011, ora 22:37
1777 citiri

Spania a castigat Campionatul European Under 19 organizat in Romania, dupa o victorie obtinuta in prelungiri impotriva reprezentativei Cehiei, cu scorul de 3-2.

Extrem de increzatori inaintea meciului, prefatat de mai multe declaratii arogante, spaniolii au fost la un pas sa piarda titlul in fata cehilor.

Considerata victima sigura, echipa care a invins Romania in fata grupelor a uimit asistenta de la Chiajna deschizand scorul in minutul 52, prin Krejci.

Cehii s-au aparat excelent timp de 30 de minute, dar au fost prinsi pe picior gresit inainte de final, cand Aurtenetxe a restabilit egalitatea si a trimis meciul in prelungiri.

Partida avea sa fie si mai incinsa in prelungiri, cand cele doua formatii au inscris de trei ori in numai 18 minute.

Cehii au trecut din nou la conducere in minutul sapte al primei reprize, prin Lacha, si parea ca norocul le va surade in aceasta finala in care toti expertii ii vedeau invinsi. Ibericii au revenit insa in cea de-a doua repriza prin Alcacer, care a punctat de doua ori, in minutele 108 si 115) si a intors tabela in favoarea echipei sale.

Spaniolii si-au pastrat astfel trofeul cucerit la editia trecuta, inregistrand o premiera, si au bifat cel de-al cincilea succes la Campionatul European Under 19.

”Cei mai mulți bani din PNRR ajung la companii de stat românești conduse falimentar”. Acuzațiile REPER
Ultimul studiu elaborat de Parlamentul European care analizează sumele încasate de top 100 beneficiari din PNRR-urile fiecărui stat membru UE ne plasează pe ultimul loc din Europa în ceea ce...
Piedone vorbește despre un complot în favoarea lui Nicuşor Dan: ”Nu mă întoarce nimeni înapoi”
Cristian Popescu Piedone (PUSL), candidat la funcţia de primar al Capitalei, a infirmat, din nou, marţi, 23 aprilie, zvonurile referitoare la o posibilă retragerea a sa din cursa electorală şi...
#Spania Campioana Euroeana U19, #Spania Cehia finala CE, #Campionat European U19 Romania , #stiri fotbal