Spania n-a avut mila de Tahiti: scor record la Cupa Confederatiilor

Joi, 20 Iunie 2013, ora 23:51
2289 citiri

Fara sa forteze, Spania a invins la scor reprezentativa statului Tahiti, scor 10-0, intr-un meci din grupa B a Cupei Confederatiilor. Ibericii au reusit cea mai mare diferenta de scor din istoria competitiei.

Desi Vicente del Bosque nu a trimis in echipa de start nume grele precum Xavi, Iniesta sau Pedro, Spania a avut nevoie de doar cinci minute pentru a deschide scorul. Fernando Torres a sutat din unghi la coltul scurt si a surprins portarul advers.

Au urmat minute eroice din partea celor de Tahiti, cu o aparare pe doua linii si trageri de timp, in incercarea de a "obtine" doar o infrangere la limita.

Antijocul celor din Tahiti i-a scos din sarite pe iberici. Si pe fondul caderii fizice a adversarilor, Spania a marcat gol dupa gol si a stabilit scorul competitiei.

Pentru campioana mondiala au mai marcat David Silva (31, 89), Fernando Torres (33, 57 si 78), David Villa (39, 49, 64) si Juan Mata (66).

In minutul 78, Fernando Torres a ratat o lovitura de pedeapsa, trimitand in transversala.

In urma acestui rezultat, Spania ocupa primul loc in grupa B, cu 6 puncte, fiind urmata de Nigeria (3 puncte si un meci mai putin) si Uruguay (0 puncte si un meci mai putin). Tahiti este ultima, fara niciun punct.

De la ora 1:00 (ora Romaniei) se disputa meciul Nigeria - Uruguay.

C.S.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...