Surpriza in prima etapa a anului din Bundesliga. Echipa care a ratat sansa de a urca pe primul loc al clasamentului

Sambata, 02 Ianuarie 2021, ora 19:42
2905 citiri
Bayer Leverkusen, invinsa la Frankfurt

Echipa Bayer Leverkusen, ocupanta locului secund in campionatul de fotbal al Germaniei, a fost invinsa la limita in deplasare, cu scorul de 2-1, de formatia Eintracht Frankfurt, sambata, intr-un meci contand pentru etapa a 14-a din Bundesliga, prima dupa Sarbatorile de Iarna.

Conform agerpres.ro, Bayer a deschis scorul in minutul 10, prin Nadiem Amiri, insa Eintracht a restabilit egalitatea prin Amin Younes (22), iar apoi a preluat conducerea pe tabela de marcaj in debutul reprizei secunde, in urma autogolului lui Edmond Tapsoba (54).

Gruparea din Leverkusen a ratat astfel sansa de a reveni pe prima pozitie a clasamentului, pe care a ocupat-o la jumatatea lunii trecute, ramanand la doua puncte in spatele liderului Bayern Munchen, care va juca duminica, pe teren propriu, cu FSV Mainz.

Campioana en titre poate ceda insa provizoriu fotoliul de lider formatiei RB Leipzig, in cazul in care aceasta va reusi sa se impuna sambata seara pe terenul nou promovatei VfB Stuttgart.

Rezultate:

Werder Bremen - Union Berlin 0-2

Au marcat: Becker (12), Awoniyi (29).

Arminia Bielefeld - Borussia Moenchengladbach 0-1

A marcat: Embolo (58).

Hoffenheim - SC Freiburg 1-3

Au marcat: Bebou (59), respectiv Santamaria (8), Grifo (24), Adams (43 - penalty).

FC Koln - FC Augsburg 0-1

A marcat: Iago (77).

Eintracht Frankfurt - Bayer Leverkusen 2-1

Au marcat: Younes (22), Tapsoba (54 - autogol), respectiv Amiri (10).

Sambata mai sunt programate meciurile Hertha Berlin - Schalke 04 si VfB Stuttgart - RB Leipzig, in timp ce duminica vor avea loc partidele Borussia Dortmund - VfL Wolfsburg si Bayern Munchen - FSV Mainz.

Clasament:

1. Bayern Munchen 30 puncte (13 meciuri)

2. Bayer Leverkusen 28 puncte (14 meciuri)

3. RB Leipzig 28 puncte (13 meciuri)

4. Union Berlin 24 puncte (14 meciuri)

5. VfL Wolfsburg 24 puncte (13 meciuri)

6. Borussia Dortmund 22 puncte (13 meciuri)

7. Borussia Moenchengladbach 21 puncte (14 meciuri)

Livrări americane pentru Ucraina prin Germania și Polonia
Pentagonul a pregătit de luni de zile pachete de arme și muniții pentru Ucraina. Sunt disponibile livrări prin Polonia și prin centrele logistice ale armatei americane din Germania. Acum...
Spionajul chinez și rusesc, în plină expansiune în Germania
Șase presupuși spioni au fost arestați în Germania într-o succesiune rapidă. Aceștia urmăreau interese economice, atacuri la adresa democrației și obiective legate de războiul împotriva...