Un atacant de 40 de ani a facut istorie in Cupa Angliei si a trimis un meci cu o trupa de Premier League la rejucare (Video)

Sambata, 04 Ianuarie 2020, ora 18:20
5418 citiri

Un atacant de 40 de ani a facut istorie sambata in Cupa Angliei, cea mai veche competitie fotbalistica din lume, un atacant care evolueaza la o echipa aflata la retrogradare in liga a treia engleza mai exact.

Rochdale, echipa aflata la retrogradare in liga a 3-a engleza, a facut un egal cu o echipa cunoscuta din Premier League si a trimis aceasta partida la rejucare, asa cum suna regulile din FA Cup.

E un meci care a facut parte din turul al treilea al Cupei Angliei, iar calificarea in turul IV se va decide la rejucare, pe St. James Park din Newcastle.

A fost 1-1 intre Rochdale si Newcastle, oaspetii marcand prin Almiron in minutul 17, totul in mintea fanilor Newcastle fiind deja rezolvat atunci. In minutul 79 insa, Aaron Wilbraham a egalat pentru Rochdale, Wilbraham fiind un atacant mai mult decat experimentat, de 40 de ani.

Acesta i-a luat locul lui Kwnadwo Baah, jucator cu 24 de ani mai tanar, la pauza jocului.

Cele doua goluri pot fi urmarite in imagini VIDEO pe acest link.

Tot sambata, in alte rezultate desfasurate in turul III din Cupa Angliei, Birmingham a trecut de Blackburn cu 2-1, Burnley a invins Peterborough cu 4-2, iar Hull City a invins in deplasarea din Rotherham, scor 3-2.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Video atacant de 40 de ani, #Rochdale egal cu Newcastle rejucare Cupa , #stiri fotbal