Victorie inutila pentru UTA in cursa pentru play-off. Sansele aradenilor au fost spulberate matematic

Duminica, 04 Aprilie 2021, ora 19:58
2630 citiri
UTA a ratat prezenta in play-off

UTA a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Sepsi Sfantu Gheorghe, in etapa a 29-a a Ligii 1, conform news.ro.

Portarul oaspetilor, Niczuly, a fost eliminat pentru un fault in postura de ultim aparator asupra lui Buhaceanu, in minutul 87. Mijlocasul Fofana a intrat in poarta echipei Sepsi.

Victoria obtinuta de UTA a fost insa inutila in tentativa aradenilor de a prinde pe ultima suta de metri play-off-ul Ligii 1, sansele teoretice ale acestora fiind spulberate de victoria Botosaniului in meciul cu Viitorul (1-0).

Au marcat: Tomozei '23, Sliakov '80.

1-0, min. 23: Tomozei a marcat cu capul dupa un corner executat de Roger, de pe partea stanga;

2-0, min. 80: Dupa o combinatie cu Roger, Sliakov a marcat cu un sut din marginea careului mic.

Au evoluat echipele:

UTA: Iacob - Tomozei (Rrumbullaku '80), Benga (Erico Da Silva '64), Fl. Ilie, Sliakov - Roger, Isac (Vorobjovas '46), Albu, Miculescu (Ad. Petre '73) - Hora (Bustea '73) - Buhacianu. Antrenor: Laszlo Balint;

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bouhena (Vasvari '46), Mitrea, Tincu - Achahbar (Gonzalez '68), Fofana, Fl. Stefan (Stefanescu '82) - Petrila, Safranko (Fulop '68), Tamas (Golofca '46). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonase galbene: Hora '71 / Bouhena '4, Fofana '53;

Cartonas rosu: Niczuly '87.

Arbitri: Horia Mladinovici - Bogdan Gheorghe, Tunyogi Ferencz - Florin Marcu;

Observator de arbitri: Adrian Comanescu.

In urma acestui succes, UTA ramane pe locul 10, cu 36 de puncte, la egalitate cu Chindia Targoviste, de pe locul 9, care nu a jucat in aceasta etapa.

Lider este FCSB, cu 63 de puncte, echipa urmata de CFR Cluj, cu 60 de puncte, de CS Universitatea Craiova, cu 56 de puncte, si de Sepsi, 44 de puncte.

Vladimir Putin se păcălește singur cu alegerile. De unde vin pericolele pentru liderul de la Kremlin
"Cel mai important rezultat al oricăror alegeri din Rusia este legitimitatea", le-a spus Vladimir Putin celor mai importanți oficiali electorali ruși atunci când aceștia s-au reunit la...
UTA - Voluntari, meciul sezonului în Superliga, cu răsturnări de scor uluitoare. S-au marcat 7 goluri, două în prelungiri
Echipa UTA Arad a trecut pe locul al treilea în play-out după ce a învins luni, pe teren propriu, scor 4-3, gruparea ilfoveană FC Voluntari, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Cele...