Campioana mondială Franța, meci chinuitor cu Coasta de Fildeș. Gol decisiv în prelungiri. Alte rezultate din amicale

Sambata, 26 Martie 2022, ora 12:54
2365 citiri
Franța a învins Coasta de Fildeș

Selecţionata de fotbal a Franţei, campioana mondială en titre, a învins greu echipa Cote d'Ivoire, cu scorul de 2-1, vineri seara, pe Stade Velodrom din Marsilia.

''Elefanţii'' au marcat primii, prin Nicolas Pepe (19), atacantul echipei Arsenal, însă ''Les Bleus'' au egalat repede, prin Olivier Giroud (22). Formaţia antrenată de Didier Deschamps a obţinut victoria prin golul reuşit de Aurelien Tchouameni (90+3), primul pentru naţionala Franţei.

Vedeta Kylian Mbappe a rămas pe banca de rezerve, exact în ziua în care s-au împlinit cinci ani de la debutul său în reprezentativa Franţei.

Lituania, cu fundaşul Rolandas Baravykas (UTA Arad) titular, a învins San Marino cu 2-1, în deplasare.

Rezultate:

Letonia - Kuweit 1-1

Au marcat: Roberts Savalnieks 55, respectiv Ahmad Rahil Al Dhufairi 12.

Liechtenstein - Insulele Comore 0-6

Au marcat: Gilson Tavares 18, 38, 45+1, Lisandro Semedo 34, Bebe 73, 83.

Norvegia - Slovacia 2-0

Au marcat: Erling Haaland 77, Martin Oedegaard 80.

Malta - Azerbaidjan 1-0

A marcat: Jurgen Degabriele 55.

Luxemburg - Irlanda de Nord 1-3

Au marcat: Marvin Santos 58, respectiv Josh Magennis 16, Steven Davis 83, Gavin Whyte 85.

Bosnia-Herţegovina - Georgia 0-1

A marcat: Budu Zivzivadze 49.

San Marino - Lituania 1-2

Au marcat: Filippo Fabbri 62, respectiv Augustinas Klimavicius 13, Linas Megelaitis 27.

Franţa - Cote d'Ivoire 2-1

Au marcat: Olivier Giroud 22, Aurelien Tchouameni 90+3, respectiv Nicolas Pepe 19.

Ce spune selecționerul României după eșecul cu campioana mondială și olimpică
Selecţionerul echipei naţionale de handbal feminin a României, Florentin Pera, a afirmat, după meciul amical cu selecţionata Franţei, pierdut cu scorul de 28-30, că formaţia sa a arătat...
Două fete, de 6 și 11 ani, atacate cu un cuțit în apropierea unei școli din Franța. Primele informații despre agresor
Două fete de 6 și 11 ani au fost transportate la spital joi, 18 aprilie, după ce au fost atacate cu un cuțit de un bărbat, în apropierea unei școli. Incidentul a avut loc în orașul...