Franța merge în optimile de finală la Campionatul Mondial. Mbappe, eroul meciului cu Danemarca

Sambata, 26 Noiembrie 2022, ora 20:04
3913 citiri
Kylian Mbappe. Foto: Facebook/ Équipe de France de Football

Echipa naţională a Franţei a învins sâmbătă, scor 2-1, reprezentativa Danemarcei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale.

FRANŢA: Lloris - Kounde, Varane (Konate 75), Upamecano, T. Hernandez – Griezmann (Fofana 90+2), Tchouameni, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), Giroud (M. Thuram 63), Mbappe. ANTRENOR: Didier Deschamps

DANEMARCA: Schmeichel – J. Andersen, A. Christensen, Nelsson – Kristensen (Bah 90+2), Hojbjerg, Eriksen, Maehle – Lindstrom (Norgaard 85), Cornelius (Braithwaite 46), Damsgaard (Dolberg 73). ANTRENOR: Kasper Hjulmand

Cartonaşe galbene: Kounde 43 / Christensen 20, Cornelius 23

Arbitri: Szymon Marciniak – Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia) – Ning Ma (China).

Echipa care și-a păstrat titlul în Six Nations. Spectacol, dar fără miză, în derby-ul Franța - Anglia
Irlanda şi-a păstrat titlul în Turneul celor Şase Naţiuni la rugby după ce a învins Scoţia cu scorul de 17-13 (7-6), sâmbătă, la Dublin, în ultima etapă, informează AFP. Irlanda a...
Franța, prima țară cu o lege pentru limitarea exceselor „fast fashion“. Suprataxă de mediu pentru hainele ieftine chinezești
Camera inferioară a Parlamentului din Franța a votat un proiect de lege care sancționează articolele de modă ultrarapide sau așa-numitele « fast fashion », vândute de companii care...
#Franta, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Danemarca, #mbappe , #Campionatul mondial 2022