Franța merge în optimile de finală la Campionatul Mondial. Mbappe, eroul meciului cu Danemarca

Sambata, 26 Noiembrie 2022, ora 20:04
3776 citiri
Kylian Mbappe. Foto: Facebook/ Équipe de France de Football

Echipa naţională a Franţei a învins sâmbătă, scor 2-1, reprezentativa Danemarcei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale.

FRANŢA: Lloris - Kounde, Varane (Konate 75), Upamecano, T. Hernandez – Griezmann (Fofana 90+2), Tchouameni, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), Giroud (M. Thuram 63), Mbappe. ANTRENOR: Didier Deschamps

DANEMARCA: Schmeichel – J. Andersen, A. Christensen, Nelsson – Kristensen (Bah 90+2), Hojbjerg, Eriksen, Maehle – Lindstrom (Norgaard 85), Cornelius (Braithwaite 46), Damsgaard (Dolberg 73). ANTRENOR: Kasper Hjulmand

Cartonaşe galbene: Kounde 43 / Christensen 20, Cornelius 23

Arbitri: Szymon Marciniak – Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia) – Ning Ma (China).

Naţionala de handbal masculin a Danemarcei a câştigat, duminică, la Stockholm, al treilea titlu mondial consecutiv, după ce a învins în finală campioana olimpică en-titre, Franţa....
S-a stabilit finala Campionatului Mondial de handbal masculin. Azi se decernează trofeul
Deţinătoarea trofeului, Danemarca, şi campioana olimpică Franţa vor disputa finala Campionatului Mondial de handbal masculin, din Polonia şi Suedia, după ce au eliminat, vineri, în...