Franța, învinsă de Tunisia la Mondial. Calificare istorică în optimi pentru Australia

Miercuri, 30 Noiembrie 2022, ora 16:06
7551 citiri
Franța. Foto: Facebook / Équipe de France de Football

Tunisia a învins Franța în ultimul meci din grupă, dar degeaba, nu merge în optimile de finală.

Australia s-a calificat în optimi după victoria cu Danemarca, 1-0.

Griezmann a marcat pentru francezi în ultimul minut, dar golul a fost anulat de VAR.

Minutul 8 - Tunisienii înscriu, dar golul este anulat de VAR pentru ofsaid

Minutul 9 - Danezii șutează, dar portarul australienilor respinge în corner.

Minutul 45+2 - Pauză. Australia - Danemarca 0-0 și Tunisia - Franța 0-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 59 - tunisienii deschid scorul cu Franța. Tunisia - Franța 1-0.

Minutul 60 - Australienii au reușit să deschidă scorul si ei. Australia - Danemarca 1-0.

Minutul 90+7 - Griezman înscrie pentru Franța, dar golul este anulat de VAR.

S-au terminat meciurile. Tunisia - Franța 1-0 și Australia - Danermaca 1-0.

Echipele de start Australia - Danemarca

Australia: Ryan - Degene, Souttar, Rowles, Behic - Mooy, Irvine, McGree - Leckie, Duke, Goodwin

Danemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Maehle - Kristensen, Hojberg, Eriksen, Jensen - Skov Olsen, Lindstram, Braithwaite

Echipele de start Tunisia - Franța

Tunisia: Dahmen - Kechrida, Talbi, Meriah, Ghandri, Maaloul - Skhiri, Laidouni, Ben Romdhane, Ben Slimane - Khazri

Franța: Mandanda - Disasi, Varane, Konate, Camavinga - Fofana, Tchouameni, Veretout, Guendouzi - Coman, Kolo Muani

Danemarca se opune participării ruşilor la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024, chiar şi dacă sportivii respectivi ar concura sub drapel neutru, relatează Reuters. “Este poziţia...
Victorie de pus în ramă pentru tenisul din Ungaria. Ce s-a întâmplat în meciul cu Franța
Naționala masculină de tenis a Ungariei a debutat cu o victorie surprinzătoare în meciul de pe teren propriu cu Franța contând pentru runda de calificare la turneul final al Cupei Davis,...