I se spune Știrbul! Eroul Germaniei a ajuns la spital cu un dinte înfipt în frunte FOTO

Luni, 28 Noiembrie 2022, ora 07:54
3672 citiri
Niklas Fullkrug e poreclit Știrbul FOTO facebook

Germania a reușit aseară un egal in-extremis cu Spania, scor 1-1, grație unui gol marcat în minutul 83 de Niklas Fullkrug.

Atacantul lui Werder Bremen, care are un sezon excelent în Bundesliga, este al doilea cel mai bătrân debutant la naționala Germaniei, el jucând primul meci pentru panzere abia acum două săptămâni.

În vârstă de 29 de ani, Fullkrug a prin lotul pe ultima sută d emetri, din cauza accidentărilor lui Timo Werner și Marco Reus.

Poreclit Știrbul, din cauza danturii sale, a fost protagonistul unui incident mai rar văzut la fotbal. El a trebuit să fie spitalizat după ce un dinte al unui coechipier i-a rămas înfipt în frunte, după un duel la antrenamentul echipei de club.

Fullkrug și-a început cariera la Bremen, dar s-a făcut remarcat în divizia a doua din Germania, mai întâi la Nurnberg și apoi la Hannover.

Calitățile sale de marcator de goluri l-au făcut să revină la Werder Bremen în 2019, unde clubul a anunțat revenirea sa la club prin simpla postare a unei imagini cu "faimoasa" sa dantură.

De la revenirea sa, Fullkrug a marcat 39 de goluri în 82 de meciuri pentru clubul german, contribuind la revenirea acestuia în Bundesliga în sezonul trecut.

Fullkrug are trei meciuri și două goluri la naționala Germaniei.

Echipa germană Bayern Munchen a dispus duminică, în deplasare, scor 4-2, de formaţia Wolfsburg, într-un meci din etapa a 19-a a Bundesligii. Bayern a condus cu 3-0 în minutul 19, cu o...
Barcelona fuge spre titlu în Spania. Victorie categorică și distanțare în fruntea clasamentului
Echipa spaniolă FC Barcelona a dispus duminică seara, pe teren propriu, scor 3-0, de echipa FC Sevilla, într-un meci din etapa a 20-a din La Liga. Catalanii au opt puncte mai mult decât...