Veteranul Gabi Tamaș vrea să plece de la Petrolul: „De ce? De-aia!”

Miercuri, 31 August 2022, ora 20:46
3394 citiri
Gabi Tamaș

Petrolul Ploieşti a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 3-2 (2-0), miercuri seara, într-un meci din etapa a 8-a a Superligii de fotbal, desfăşura la Ploieşti, dar considerat în deplasare.

Petrolul a avut 2-0 la pauză, prin ''dubla'' lui Lucian Dumitriu (8, 22), dar situaţia s-a schimbat după eliminarea lui Mirko Ivanovski (69), pentru al doilea cartonaş galben.

Chindia, care îşi dispută meciurile de acasă la Ploieşti, a reuşit să egaleze graţie golurilor înscrise de Daniel Popa (75) şi Cosmin Atanase (80). Atanase a marcat primul său gol în eşalonul de elită, cu un şut de la circa 20 de metri.

Ploieştenii au înscris rapid golul al treilea (82), prin atacantul nigerian Christian Irobiso, care a câştigat un duel fizic în careul gazdelor cu Atanase. Irobiso, intrat în min. 68, a marcat primul său gol în tricoul Petrolului.

Petrolul a bifat a treia sa victorie consecutivă în deplasare şi e neînvinsă de şase etape, în care are patru victorii şi două egaluri.

În ciuda rezultatelor favorabile, veteranul Gabi Tamaș (38 de ani) a oferit o declarație surprinzătoare la final, afirmând că e posibil să plece de la Petrolul.

„De ce? De-aia!”, a fost singura justificare a lui Tamaș.

E gata campionatul, după derby-ul CFR - FCSB! ”Bijuterie” de gol, semnată Florinel Coman
Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea CFR Cluj, în etapa a patra din play-off-ul Superligii. Diferenţa dintre liderul FCSB şi echipa de pe locul...
S-a întors roata pentru Dinamo, care nu mai e direct retrogradată. Ce s-a întâmplat în prelungirile meciului cu Poli Iași
Echipa Dinamo Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Poli Iaşi, în etapa a patra din play-out. În prima repriză, după o intrare dură, Luca Mihai (Poli Iaşi) a...