Gabriela Ruse, învinsă clar la Roma de liderul mondial din tenisul feminin. Câți bani a câștigat românca

Miercuri, 11 Mai 2022, ora 17:23
2795 citiri
Gabriela Ruse

Elena-Gabriela Ruse, locul 47 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, a fost eliminată în turul al doilea al turneului de la Roma.

Ruse a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-0, de poloneza Iga Swiatek, locul I WTA, direct acceptată în manşa secundă, după un meci care a durat 67 de minute.

În optimi, Swiatek, care a ajuns la 24 de victorii consecutive în circuitul WTA, va evolua cu Victoria Azarenka din Belarus, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 16.

Pentru participarea la simplu, Ruse va primi un premiu de 13.176 de euro şi 80 de puncte WTA.

Singura româncă rămasă pe tebloul principal este Simona Halep, locul 21 WTA, care va evolua, tot miercuri, în turul al doilea, după ora 20.00, cu americanca Danielle Collins, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7.

Victorie fulger pentru Gabriela Ruse, care s-a calificat în optimile de finală
Jucătoarea Gabriela Ruse, locul 162 WTA, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Ruse a trecut în primul tur de japoneza Nao Hibino,...
Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...
#gabriela ruse, #Gabriela Ruse tenis rezultate, #Iga Swiatek, #turneu Roma rezultate , #Stiri Gabriela Ruse