Gabriela Ruse e irezistibilă la turneul WTA de la Dubai. A spulberat o adversară mai bine cotată. Urmează ”finala” pentru intrarea pe tabloul principal

Duminica, 13 Februarie 2022, ora 11:05
21526 citiri
Gabriela Ruse

Tenismena Gabriela Ruse (locul 61 mondial) s-a calificat duminică în ultimul tur al calificărilor, al treilea, în turneul WTA 500 de la Dubai.

După un meci care a durat doar o oră și 7 minute, Gabriela Ruse s-a impus cu 6-3, 6-1, contra unei jucătoare mai bine cotate, italianca Jasmine Paolini (48 WTA), cap de serie 11 în calificări.

Pentru Ruse a fost a doua victorie zdrobitoare împotriva italiencei, după 6-1, 6-3 la Australian Open, în luna ianuarie.

În ”finala” pentru accesul pe tabloul principal, Gabriela Ruse va juca luni cu învingătoarea din meciul Ajla Tomljanovic (Australia) - Heather Watson (Marea Britanie).

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...