Gabriela Ruse, partidă de trei seturi în optimi la Roland Garros: cum s-a încheiat meciul cu favoritele din SUA

Duminica, 04 Iunie 2023, ora 17:44
2964 citiri
Gabriela Ruse

Gabriela Ruse și partenera ei, Marta Kostyuk (Ucraina), au jucat în optimi la Roland Garros cu favoritele numărul doi ale întrecerii, Jessica Pegula și Cori Gauff.

Meciul a fost unul încrâncentat și spectaculos. Primul set a fost adjudecat de Ruse și Kostyuk la tie-break, scor 7-6 (4). În setul al doilea s-au impus Jessica Pegula și Cori Gauff, scor 6-4.

În decisiv, americancele au dominat disputa. Scor final, 6-7, 6-4, 6-2 în favoarea echipei din SUA.

Premiul pentru prezența în optimile de finală, la dublu, este de 43.000 de euro.

Quarterly Report - Editia 4

O ucraineancă e eroina zilei la Roland-Garros. Miraculos ce-a reușit să facă
Tenismena ucraineană Marta Kostyuk (20 WTA) e eroina primei zile la Roland-Garros 2024, calificându-se în turul secund după o revenire de senzație. Astfel, în runda inaugurală, Marta...
Gabriela Ruse, meci dramatic la Roland-Garros, cu principala favorită
Gabriela Ruse, locul 152 WTA, a fost învinsă, vineri, de italianca Sara Errani, în ultimul tur al calificărilor la turneul de grand slam de la Roland-Garros. Errani, locul 95 WTA şi...
#gabriela ruse, #marta kostyuk, #Cori Gauff, #Jessica Pegula, #Roland Garros, #optimi , #Roland garros