România a rămas fără tenismene la Roland-Garros, în calificări. Eșec usturător pentru Gabriela Ruse

Miercuri, 24 Mai 2023, ora 17:32
2139 citiri
Gabriela Ruse

Gabriela Ruse, numărul 156 mondial, a fost eliminată, miercuri, în turul doi al calificărilor turneului de la Roland Garros.

Ruse a fost învinsă de favorita 25, sportiva belgiană Greet Minnen (119 WTA), scor 6-4, 6-1, într-o oră şi 23 de minute.

Tot miercuri, a pierdut în turul doi al calificărilor Miriam Bulgaru, locul 232 WTA, scor 4-6, 1-6 cu favorita 26, sportiva americană Kayla Day (138 WTA).

Astfel, România a rămas fără reprezentante în calificări, Jaqueline Cristian, Alexandra Cadanțu-Ignatik (ambele în primul tur) și Miriam Bulgaru (în turul secund) fiind și ele eliminate.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...