Gabi Szabo, dezvăluiri despre cele 6 kilograme de aur câștigate la un singur concurs de atletism. Ce a putut să facă cu lingourile

Miercuri, 01 Iunie 2022, ora 16:36
4839 citiri
Gabriela Szabo. Foto: Facebook / Gabi Szabo

Gabriela Szabo, una dintre cele mai mari atlete din lume, a câștigat 6 kilograme de aur în 1997, la Golden Four.

La 25 de distanță, directorul CSM București a dezvăluit ce a făcut cu aurul obținut.

În 1997, Gabriela Szabo, în probele de 3000 m și 5000, Frankie Fredericks (100 m) și Hicham El Guerrouj (1500 m) au împărțit cele 20 de kilograme, fiecare primind câte 6,6 kilograme de aur.

"Eu nici nu știam că alerg în Golden Four sau că, la final, trebuie să împărțim lingourile de aur. Efectiv n-am știut, vă spun cu toată sinceritatea.

Atunci a fost o presiune pe umerii mei, să nu pierd ultima cursă. Și n-am pierdut-o. Am câștigat-o și, la final, a venit președintele Federației Internaționale de Atletism, m-a pus într-o mașină decapotabilă, am făcut turul de onoare al pistei de la Berlin și la final am împărțit 20 de kilograme de aur cu ceilalți doi câștigători.

Misterul mai puțin contează. Nu vă imaginați că s-au dat lingourile de aur și am venit cu ele prin aeroport. Ți s-a dat posibilitatea să alegi, lingourile sau banii. La momentul respectiv am ales lingourile. Da, ele sunt într-o bancă. Cert este că lumea trebuie să înțeleagă că eu, Gabi Szabo, mi-am făcut bănuții cu foarte multă muncă", a s pus Gabi Szabo pentru Gândul.

Aurul obținut de Szabo valorează astăzi peste 400000 de euro.

La cursul BNR, un gram de aur este cotat cu 273 lei .

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Gabriela Szabo, #Gabriela Szabo atletism, #Gabriela Szabo interviu , #stiri Gabriela Szabo