Un suporter al lui Fenerbahce a murit de inimă în timpul derby-ului Turciei, cu Galatasaray

Luni, 22 Noiembrie 2021, ora 17:34
1674 citiri
Bucurie Fenerbahce. Foto: Facebook / Mergim Berisha

Un suporter al echipei turce de fotbal Fenerbahçe a murit duminică, suferind un atac de cord, după golul victoriei marcat în timpul prelungirilor în derbiul de la Istanbul împotriva formaţiei Galatasaray, anunţă agenţia de presă turcă DHA, citată de lefigaro.fr.

Condusă rapid cu 1-0 la Galatasaray, Fenerbahçe a egalat în minutul 31 datorită lui Mesut Özil. Dar deznodământul a venit în ultimele secunde ale meciului, în minutul 90+4, cu golul mijlocaşului portughez de la Fenerbahçe, Miguel Crespo.

Ahmet Uysal, în vârstă de 60 de ani, se afla în cafeneua condusă de nepotul său din Alasehir (vest), oraş la aproximativ 100 de kilometri de Izmir. Potrivit DHA, bărbatul de 60 de ani, "fanatic al lui Fenerbahçe", a exultat în timpul celui de-al doilea gol al echipei sale înainte de a se prăbuşi. Dus la spital, suporterul a murit în ciuda intervenţiei medicilor.

"Când Fenerbahçe, pe care l-a iubit atât de mult, a marcat în timpul prelungirilor, unchiul meu s-a prăbuşit la pământ. Nu a suportat această emoţie", a spus nepotul său, Ercan Uysal, conform presei din Turcia.

Fenerbahçe, care nu a mai câştigat niciun meci din prima ligă din 3 octombrie, se află acum pe locul cinci în clasament, cu 23 de puncte în 13 meciuri, la şapte puncte în spatele liderului Trabzonspor..

Galatasaray ocupă locul 8, cu 21 de puncte.

Câți fani români sunt așteptați diseară în tribune la meciul Columbia- România
Aproximativ 35.000 de bilete s-au vândut pentru meciul amical România-Columbia, de marţi seară, de la Madrid. Numărul românilor care şi-au achiziţionat tichete a trecut de 15.000, a...
Ministrul Agriculturii le ia apărarea crescătorilor: "Eu nu cred că fermierii români vopsesc puii. Cel mai mare export de carne de pui în Franţa se face din România"
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a precizat că el nu crede că „fermierii români vopsesc puii”. Declarațiile vin în contextul în care fostul președinte al...
#Galatasaray, #Fenerbahce Istanbul, #morutan, #galata fener cronica video, #Cicaldau transfer Galatasaray, #suporteri, #infarct , #Fenerbahce