Liga Campionilor: Galatasaray si Schalke au remizat la Istanbul

Miercuri, 20 Februarie 2013, ora 23:32
3862 citiri

Galatasaray Istanbul si Schalke 04 au terminat la egalitate, scor 1-1, partida contand pentru mansa tur a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Meciul de pe "Turk Telekom Arena" a inceput cu o mare ocazie a nemtilor, Jones fiind aproape de gol la prima faza de atac a intalnirii, insa Muslera a fost la post si s-a opus.

Treptat, entuziasmul gazdelor le-a adus posesia si ocaziile, turcii incepand sa ameninte serios buturile aparate de Hildebrand.

In minutul 12, golgheterul Burak Yilmaz a reusit o preluare superba, cu calcaiul, depasindu-l pe capitanul lui Schalke, Howedes, dupa care a deschis scorul cu un sut puternic, sub transversala.

La faza imediat urmatoare nemtii puteau egala, insa Huntelaar a ratat de putin intalnirea cu balonul trimis de Howedes cu capul. upa inca trei minute, Sneijder l-a lansat bine pe Drogba iar ivorianul l-a intins bine pe Hildebrand cu un sut din unghi. Balonul respins de portarul lui Schalke a ajuns la Altintop, care a sutat violent in transversala!

Oaspetii au reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela in prelungirile primei reprize, atunci cand Jermaine Jones a finalizat cu sange rece un contraatac de manual.

Partea secunda a fost la fel de disputata. Mai intai nemtii au cerut un penalti la un sut trimis de Farfan in bratul lui Sabri pentru ca, pe final de meci, turcii sa aiba o serie de ocazii mari. Burak Yilmaz a sutat putin pe langa poarta din pozitie buna iar apoi Hildebrand s-a opus fenomenal la sutul lui Sabri, din afara careului.

Pana la urma Galatasaray si Schalke au terminat la egalitate, nemtii avand un avantaj pentru returul de la Gelsenkirchen.

Meciul dintre Galata si Schalke a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!!

Min.89 Cartonas galben pentru Selcuk.

Min.87 Cartonas galben pentru Hoger.

Min.84 Schimbare Schalke: Barnetta intra in locul lui Draxler.

Min.83 Schimbare Galata: Umut Bulut intra in locul lui Sabri.

Min.79 Ce ocazie! Hildebrand scoate fenomenal peste oparta sutul lui Sabri!

Min.78 Cartonas galben pentru Kolasinac.

Min.77 Ce ocazie! Burak Yilmaz scapa din marcaj, insa suteaza pe langa poarta de la marginea careului!

Min.76 Schimbare Schalke: Pukki intra in locul lui Huntelaar.

Min.75 Huntelaar suteaza mult peste poarta din 10 metri.

INFO: Dupa mai bine de o ora de joc, gazonul de pe Turk Telekom Arena este groaznic, cu brazde smulse in mai multe zone.

Min.66 Schimbare Galatasaray: Eboue intra in locul lui Altintop.

Min.64 Schalke pare ca are un avantaj din punct de vedere fizic in aceasta parte secunda, motiv pentru care domina.

Min.58 Drogba reia cu capul, insa Hildebrand retine fara probleme.

Min.56 Farfan suteaza in bratul lui Sabri, care se afla in propriul careu, iar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.54 Nemtii au un debut de parte secunda mai bun, impunandu-se in zona mediana.

Min.48 Cartonas galben pentru Amrabat.

Min.46 Incepe repriza secunda !

Schimbare Galatasaray: Amrabat intra in locul lui Sneijder.

_______________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45 GOOOL SCHALKE !!! Contraatac al nemtilor care profita de viteza lui Bastos, acesta patrunde in jumatatea adversa si paseaza in centru, la Jones, care inscrie nestingherit!

Min.41 Hildebrand iese bine din poarta si retine din fata lui Burak Yilmaz.

Min.35 Cartonas galben pentru Jones.

Min.34 Meciul s-a mai linistit in aceste minute. Schalke are posesia iar Galata incearca sa loveasca pe contraatac.

INFO: Pentru a treia oara doi jucatori, cate unul de la fiecare echipa, sunt la pamant, acuzand accidentari.

Min.26 Sneijder incearca un sut de la 25 de metri, dar trimite pe langa poarta.

Min.20 Incursiune buna a lui Farfan, dar centrarea lui este respinsa in ultima clipa de Semih Kaya.

Min.18 BARA GALATA!!! Drogba suteaza din partea stanga, Hildebrand respinge gresit iar Altintop, pe recuperare, suteaza violent in transversala!

Min.18 Cartonas galben pentru Muslera.

Min.15 Ce ocazie! Corner de pe partea dreapta, Howedes reia cu capul pe coltul lung iar Huntelaar nu poate sa trimita balonul in plasa!

Min.12 GOOOL GALATASARAY !!! Ce gol! Burak Yilmaz preia superb, cu calcaiul, pe langa Howedes si inscrie cu un sut violent, sub transversala!

Min.10 In continuare multa incrancenare si putine ocazii. Vedetele turcilor, Sneijder si Drogba, au fost faultate destul de dur in debutul partidei.

Min.5 Debut bun de meci, cu un ritm sustinut. Gazdele incearca mai mult, insa nu reusesc inca sa ameninte poarta adversa.

Min.1 Jones are prima ocazie de gol, insa Muslera intervine bine!

Min.1 Incepe meciul!!! Nemtii au lovitura de start!

INFO: Coregrafie superba a ultrasilor turci.

INFO: Partida are loc la Istanbul, fiind transmisa in direct la TV de DigiSport 2 si DolceSport 2.

INFO: Mansa retur e programata la Gelsenkirchen in data de 12 martie.

INFO: Romanul Ciprian Marica nu se afla in lotul nemtilor, el fiind accidentat.

Galatasaray: Muslera - Nounkeu, Semih Kaya, Sabri Sarioglu, Hamit Altintop, Selcuk Inan, Felipe Melo, Riera, Sneijder, Drogba, Burak Yilmaz

Rezerve: Eray Iscan, Hakan Balta, Eboue, Kurtulus, Emre Colak, Amrabat, Umut Bulut.

Antrenor: Fatih Terim

Schalke: Hildebrand - Howedes, Matip, Kolasinac, Bastos, Hoger, Jones, Draxler, Neustadter, Farfan, Huntelaar

Rezerve: Fahrmann, Metzelder, Fuchs, Barnetta, Meyer, Obasi, Pukki.

Antrenor: Jens Keller

Arbitru: William Collum (SCO)

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Galatasaray Schalke rezultat, #Rezultate Liga Campionilor, #Galatasaray Schalke LIVE, #Galatasaray Schalke Liga Campionilor , #stiri Galatasaray