Liga Campionilor: Galatasaray se califica in sferturi dupa un meci superb (Video)

Marti, 12 Martie 2013, ora 23:42
5398 citiri

Galatasaray Istanbul s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a castigat pe terenul lui Schalke 04, scor 3-2. In prima mansa de la Istanbul, scorul a fost egal, 1-1.

La adapostul rezultatului de 1-1 inregistrat in meciul tur, nemtii au inceput precaut, astfel ca primele sanse de gol le-au apartinut turcilor.

Altintop si Drogba i-au dat emotii lui Hildebrand, insa portarul lui Schalke s-a descurcat onorabil.

Contrar cursului jocului, Schalke a reusit sa deschida scorul in minutul 17, dupa o faza fixa pe care Neustadter a fructificat-o din centrul careului.

Pentru turci lucrurile nu s-au schimbat prea mult dupa primirea golului. Formatia lui Terim a continuat sa atace si a reusit sa intoarca rezultatul.

Mai intai, Altintop a prins un sut de zile mari de la 35 de metri, in minutul 37, mingea lovind bara laterala inainte sa intre in plasa.

2-1 pentru Galatasaray s-a facut cu trei minute inainte de pauza, cand Yilmaz a beneficiat de un ricoseu norocos, iar apoi l-a lobat pe Hildebrand.

Golul turcilor a rasturnat calculele de calificare. Pentru a merge mai departe, Schalke era obligata sa castige, astfel ca nemtii s-au aruncat in atac.

Iar egalarea a venit rapid, in minutul 63, cand Bastos a profitat de degringolada din defensiva turcilor si a punctat dupa o actiune prelungita, in care mingea a lovit si transversala.

Finalul s-a disputat cu garda jos, Schalke a ratat cateva ocazii mari de gol prin Draxler si Pukki, insa cei care au marcat au fost tot turcii, in ultimele secunde de prelungire, prin Bulut, pe contraatac.

S-a terminat 3-2 pentru Galatasaray, iar turcii merg in sferturile de finala.

SCHALKE - GALATASARAY 2-3

90+5 - Final de meci! Galatasaray se califica in sferturi!

90+5 - GOL GALATASARAY! Umut bulut scapa pe contraatac singur cu portarul si inscrie golul decisiv!

90+4 - Cartonas galben pentru Kolasinac.

90+2 - Asalt la poarta turcilor in final. Multe centrari din ambele parti.

90 - 5 minute de prelungire.

Info: In celalalt meci, Barcelona conduce cu 4-0, dupa un gol al lui Alba

87 - Meyer intra in locul lui Hogger.

86 - Bulut intra in locul lui Yilmaz.

86 - Obasi intra in locul lui Pukki.

85 - Drogba vede cartonasul galben.

84 - Sansa mare pentru turci. Amrabat scapa singur in careu, dar trage in Hildebrand!

80 - Gokhan Zan intra in locul lui Semih Kaya.

76 - Ce ocazie! Draxler patrunde excelent in banda stanga, dar Muslera retine imperial centrarea sa!

74 - Nemtii cer penalty pentru un hent evident, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

70 - Amrabat intra in locul lui Sneijder.

66 - Inca o mare ocazie! Draxler trage puternic, Muslera reuseste sa boxeze.

65 - Sneijder trage superb din afara careului, mingea trece la o palma de bara.

63 - GOL SCHALKE! Bastos aduce egalarea dupa o faza prelungita, in care mingea a lovit si bara. Degringolada in careul turcilor dupa sutul in bara, mingea ajunge la Bastos, care trimite in poarta goala din sapte metri.

62 - Draxler dribleaza trei adversari, insa sutul sau trece pe langa poarta.

59 - Bastos patrunde in careul turcilor, dar faulteaza in atac.

55 - Pukki trage puternic din 14 metri la coltul scurt, Muslera respinge de langa bara.

55 - Un nou contraatac pentru turci, dar Matip intervine bine.

52 - Ce ocazie! Yilmaz trage din intoarcere, Hildebrand respinge in bara!

Info: In celalalt meci din aceasta seara, Barcelona conduce cu 3-0 pe AC Milan. A marcat si Villa

50 - Yilmaz scapa singur spre poarta, dar e surprins in offside.

46 - Se reia jocul!

46 - Fuchs intra in locul lui Neustadter.

45+2 - Pauza!

45 - Sansa mare pentru nemti! Bastos reia din centrul careului, dar trage fix in Muslera!

45 - Doua minute suplimentare.

Info: La acest scor, turcii sunt calificati in sferturile de finala. Pentru a merge mai departe, Schalke e obligata sa castige.

42 - GOL GALATASARAY! Dintr-un ricoseu norocos mingea ajunge la Yilmaz, care, scapat singur spre poarta, il lobeaza pe Hildebrand.

40 - Sansa de contraatac pentru turci, insa Yilmaz se incurca in minge.

Info: In celalalt meci, Barcelona conduce AC Milan cu 2-0, dupa un nou gol al lui Messi

37 - GOL GALATASARAY! Altintop egaleaza cu un sut bomba de la 35 de metri!

35 - Ocazie mare pentru Galatasray. Sneijder trage din 16 metri putin pe langa poarta.

32 - Atac periculos al gazdelor, dar jucatorii din ofensiva lui Schalke gresesc ultima pasa.

29 - Drogba se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

25 - Faza fixa pentru Galatasray, nemtii se apara bine si resping.

21 - Nemtii raman in jumatatea adversa si dupa deschiderea scorului.

17 - GOL SCHALKE! Neustadter deschide scorul cu un sut din opt metri dupa o inexactitate a lui Muslera.

15 - Hoger vede cartonasul galben.

14 - Selcuk e aproape de gol, insa Hildebrand respinge excelent la un sut din unghi.

10 - Yilmaz primeste excelent in careu, dar se incurca in pasi si e deposedat.

7 - Ocazie mare pentru turci! Drogba dribleaza in careu, suteaza puternic la coltul scurt, dar mingea e respinsa in corner de Hildebrand.

6 - Inca o sansa pentru turci. Drogba trage puternic pe langa poarta din 17 metri. Turcii cer si un penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue dupa interventia asupra lui Yilmaz.

Info: Barcelona a deschis scorul in meciul cu AC Milan, dupa un gol al lui Leo Messi

3 - Un prim sut spre poarta, Altintop trage pe langa de la 30 de metri.

1 - Fluier de start!

Schalke:Hildebrand - Uchida, Howedes, Matip, Kolasinac - Neustadter, Hodger - Farfan, Draxler, Bastos - Pukki

Rezerve: Fahrmann, Metzelder,Fuchs, Barnetta, Moritz, Obasi

Galatasaray: Muslera - Eboue, Kaya, Nounkeu, Riera - Melo - Altintop, Sneijder, Inan - Yilmaz, Drogba

Rezerve: Iscan, Gokhan Zan, Balta, Sabri, Kurtulus, Amrabat, Bulut

Info: Meciul este televizat de TVR 1, Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

In prima mansa, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Schalke Galatasaray, #Schalke Galatasaray LIVE, #Schalke Galatasaray in direct, #Schalke Galatasaray pe net, #cine transmite Schalke Galatasaray, #televizare Schalke Galatasaray , #stiri Galatasaray