Gaz Metan invinge CS Otopeni si ramane in lupta pentru evitarea retrogradarii

Miercuri, 22 Aprilie 2009, ora 16:48
458 citiri

Formatia Gaz Metan Medias a invins, miercuri, pe CS Otopeni, intr-o partida contand pentru etapa a XXVI-a a Ligii I, scor 3-0.

Prima repriza a fost destul de echilibrata, cele doua formatii simtind presiunea unui astfel de joc. Mediesenii aveau in fata o partida cruciala pentru evitarea retrogradarii, in timp ce formatia pregatita de Liviu Ciobotariu mai spera doar la indeplinirea baremului pentru Liga a II-a. Astfel, prima repriza, nu foarte animata dealtfel, s-a incheiat cu scor alb.

Mediesenii au revenit motivati de la cabine si au transat soarta partidei in doar 60 de secunde. Markovici a deschis scorul la 5 minute de la reluare, iar Bud a marcat dupa doar 1 minut golul care a consfintit victoria ardelenilor. Resemnati in urma rezultatului de pe tabela, cei de la CS Otopeni nu au contat foarte mult in atac si au mai primit un gol in minutul 71 reusit de acelasi Bud, dupa o executie superba de la aproximativ 30 de metri. Gaz Metan s-a impus cu 3-0 si pastreaza sanse in lupta pentru evitarea retrogradarii.

In urma victoriei, Gaz Metan a urcat pe locul 15 in clasament, depasind Farul Constanta cu un singur punct, aflandu-se la 4 'lungimi' de ultma pozitie ce permite ramanerea in elita fotbalului romanesc. CS Otopeni ramane penultima in clasamentul Ligii I, cu doar 13 puncte acumulate in 26 de partide.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#rezultate Liga I, #Gaz Metan Medias, #CS Otopeni, #derbiul retrogradarii , #Liga I