Otelul castiga un meci important la Medias

Sambata, 11 Mai 2013, ora 19:55
1610 citiri

Otelul Galati a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 31 a Ligii 1, fosta campioana impunandu-se pe terenul celor de la Gaz Metan Medias cu scorul de 2-1.

In urma acestui rezultat galatenii si-au asigurat matematic salvarea de la retrogradare iar intamplator sau nu, victoria a venit la o zi dupa ce Federatia Romana de Fotbal le-a acordat licenta moldovenilor.

Prima faza de poarta a apartinut gazdelor, Breeveld testand atentia lui Grahovac cu un sut destul de slab. Galatenii s-au instalat apoi la conducerea jocului si au inceput sa ameninte tot mai mult poarta lui Plesca.

Iorga a sutat puternic in minutul 18, Markovici a deviat usor iar balonul a lovit transversala Gazului. Cu un minut inainte, Plesca a scos cu un reflex formidabil mingea trimisa foarte bine de Neagu.

Pana la pauza s-a jucat frumos, pe contre, ambele echipe avand ocazii importante de a deschide scorul.

Cei care au marcat primii au fost mediesenii, in debutul partii secunde. Introdus pe teren la pauza, Vitinho a reluat in plasa centrarea lui Roman.

Dupa numai trei minute Otelul a restabilit egalitatea, Benga preluand norocos un balon centrat in careul Gazului si executandu-l pe Plesca.

In minutul 60, galatenii au dat lovitura, Vancea deviind in poarta centrarea lui Popescu si aducandu-si echipa in avantaj.

Gazdele au incercat sa revina in joc si chiar au avut o serie de oportunitati mari. Eric a trimis putin peste transversala din lovitura libera iar Muntean a lovit chiar bara portii lui Grahovac.

Otelul se impune la Medias si castiga trei puncte extrem de importante.

Gaz Metan Medias: Plesca - Muth, Trtovac, Markovici, Buzean - Breeveld, Roman - Avram, Eric, C. Petre - Bawab

Rezerve: Greab, Radovici, Frasinescu, Todea, Ciuca, Munteanu, Vitinho

Otelul: Grahovac - Cirja, Sirghi, Benga, Popescu - Neagu, Filip, Iorga - Astafei, Vancea, G. Paraschiv

Rezerve: Simaitis, Ljubinkovici, Antunes, Stromajer, Marquinhos, Bajenaru, Murgoci

Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
#Gaz Metan Otelul rezultat, #Otelul victorie Medias, #rezultate Liga 1 , #Liga I