Mainz - Gaz Metan 1-1. Mediesenii, aproape de o mare surpriza

Joi, 28 Iulie 2011, ora 23:25
4092 citiri

Gaz Metan Medias a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata joi seara in Germania, cu Mainz, in prima mansa a turului trei preliminar al Europa League.

Mediesenii au reusit la Mainz ceea ce putini se asteptau: sa se intoarca neinvinsi.

In fata uneia dintre surprizele sezonului trecut al Bundesligii, trupa antrenata de Cristi Pustai a jucat frumos, in special in a doua repriza, si are acum sanse considerabile de a ajunge in playoff.

Fara Eric, plecat sa sarbatoreasca nasterea primului sau copil, meciul a inceput prost pentru Gaz Metan, care l-a pierdut inca din primele minute pe Parvulescu, iesit accidentat.

Lipsita astfel de aportul celor mai buni jucatori ai ei, gruparea medieseana a fost dominata copios in prima repriza de gazde, care doreau sa inaugureze cu o victorie la scor noul stadion.

Dupa numarate ocazii, inevitabilul s-a produs: Mainz a deschis scorul prin Bungert, in minutul 31, dupa o centrare buna a lui Stieber. A fost si scorul primei reprize.

Rerpiza a doua a inceput tot cu nemtii in atac, insa, in minutul 60, contrar cursului jocului, iordanianul Bawab avea sa readuca egalitatea pe tabela de marcaj, cu un sut din interiorul careului.

Constienti ca sansele de calificare li se vor diminua serios, daca scorul ramane egal, germanii s-au aruncat in atac, dar fie s-au lovit de Plesca, fie au ratat ca-n curtea scolii si meciul s-a incheiat la egalite, cu multi nervi in tabara gazdelor.

1-1 si Gazul are sansa, saptamana viitoare, sa produca una dintre cele mai mari surprize ale preliminariilor Europa League.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre FC Mainz si Gaz Metan Medias, din cadrul primei manse a turului trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

INFO: Jucatorii gazdelor au sarit pe arbitru, caruia ii reproseaza ca a fluierat prea devreme finalul. In cele din urma, spiritele sunt calmate.

min.90+5 - FINALUL INTALNIRIII

min.90+5 - Galben pentru Svensson.

min.90+3 - Nemtii preseaza, dar mediesenii stau excelent in teren si reusesc sa-i tina departe de poarta lui Plesca.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 5 minute.

min.84 - A treia si ultima schimbare facuta si de Pustai: iese Petre, intra Buzean.

min.83 - Plesca retine un sut trimis de nou-intratul Muller.

min.81 - Galben pentru Bawab.

min.79 - Ultima schimbare la nemti: intra Muller, iese Risse.

min.77 - Allagui scapa de marcaj, il dribleaza pe Plesca, insa isi prelungestea prea mult mingea si n-o mai poate ajunge. Mare ocazie a gazdelor.

min.73 - Moting suteaza mult peste poarta trupei pregatite de Cristi Pustai.

min.72 - Nemtii cer penalti, dar abitrul lasa joacul sa continue.

min.70 - Schimbare la Gaz Metan Medias: iese Munteanu, intra Zaharia.

INFO: Dinamo - Varazdin 2-2 - FINAL.

min.68 - Breeveld are o interventie excelenta si opreste un atac periculos al nemtilor.

min.67 - Galben pentru Pospech.

min.65 - Plesca are doua interventii bune la doua ocazii mari ale celor de la Mainz.

min.63 - Dubla schimbare la nemti: intra Allagui si Moting, ies Ivanschitz si Ujah.

min.60 - GOOOOOL GAZ METAN MEDIAS !!! Bawab egaleaza cu un sut din interiorul careului, dupa o centrare a lui Petre !!!

min.58 - Muller iese si boxeaza o centrare a lui Petre.

min.54 - Din pozitie buna, Polanski trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

min.52 - Breeveld suteaza pe langa poarta nemtilor.

min.50 - Plesca intervine excelent la un sut al lui Ujah, scapat singur cu portarul Gazului.

A INCEPUT PARTEA SECUNDA

-------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.42 - Galben pentru Hoban.

min.39 - Plesca prinde in doi timpi un sut trimis de la mare distanta de Bungert.

min.34 - Plesca si Akaky nu se inteleg, iar Mainz trece pe langa golul doi.

min.32 - Gazdele continua sa ataca, iar lovitura de cap trimisa de Ujah este blocata in ultimul moment de un aparator mediesean.

min.31 - GOOOL MAINZ !!! Bungert inscrie cu capul din 8 metri, dupa o centrare buna a lui Stieber !!!

min.29 - Galben pentru Todea.

min.26 - Plesca respinge cu greu o centrare venita din partea dreapta.

min.25 - Sunt aproape 10 minute de cand mediesenii n-au mai trecut mijlocul terenului.

min.21 - Pospech suteaza frumos de la marginea careului. Din fericire, mingea se duce in plasa laterala a portii aparate de Plesca.

INFO: La pauza, Dinamo - Varazdin 2-2

min.19 - Combina frumos nemtii, insa Ivanschitz reia gresit dintr-o pozitie buna si iroseste o mare ocazie.

min.15 - Litu trece pe langa deschiderea scorului la o mare greseala a portarului gadelor, care a scapat in fata o minge centrata de Bawab.

min.14 - Plesca prinde un sut al lui Polanski.

min.11 - Ujah suteaza slab de la mare distanta.

min.8 - Plesca prinde o minge trimisa cu capul de Ujah.

min.7 - Pustai face prima inlocuire: iese Parvulescu, intra Munteanu.

min.6 - Pierdere mare pentru medieseni: Parvulescu s-a accidentat si nu mai poate continua meciul.

min.6 - Plesca retine cu siguranta o lovitura libera executata de Risse.

min.3 - Gazul incepe bine meciul, cu doua ocazii.

A INCEPUT MECIUL

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Medias.

INFO: Mediesenii nu se putea baza in Germania pe cel mai bun jucator al lor, brazilianul Eric, care n-a facut deplasarea dupa ce sotia sa a nascut.

ECHIPELE:

MAINZ: Muller - Bungert, Svensson, Noveski, Pospech - Polanski, Ivanschitz - Soto, Risse, Stieber - Ujah.

Antrenor: Thomas Tuchel.

GAZ METAN: Plesca - Trtovac, Akaky, Markovici, Parvulescu - Petre, Todea, Breeveld, Hoban - Litu, Bawab.

Antrenor: Cristi Pustai.

Arbitru: Steven McLean (Scotia)

Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...