Nebunie la Medias! Gaz Metan s-a calificat in play-off-ul Europa League

Joi, 04 August 2011, ora 22:40
11818 citiri

Gaz Metan Medias a reusit o calificare istorica in play-off-ul Europea League, reusind sa treaca la loviturile de departajare de formatia germana Mainz.

Elevii lui Pustai s-au impus cu 4-3 la loteria penaltiurilor, dupa ce partida s-a incheiat 1-1 dupa cele 90 de minute regulamentare.

Dupa remiza obtinuta in deplasare, scor 1-1, mediesenii au abordat o tactica defensiva pe teren propriu, prima parte a meciului fiind controlata de nemti.

Gruparea din Bundesliga a deschis scorul in minutul 31 prin Risse, care a inscris cu un sut in diagonala dupa ce a scapat de marcajul lui Akaky.

Pustai a mutat ofensiv la pauza si i-a introdus pe Ciprian Petre si Alin Litu, care au mai animat jocul de atac al echipei. Cu Plesca in mare forma, "gazarii" au scapat din mai multe situatii periculoase, iar in minutul 62 au reusit sa restabileasca egalitatea.

Dupa mai multe actiuni slabe, iordanianul Bawab a scuturat plasa germana cu o lovitura de cap la un corner executat de Petre.

Dupa egalare, Mediasul a facut pasul inapoi si doar interventiile excelente ale lui Plesca au mentinut rezultatul inregistrat pe tabela de marcaj si au trimis disputa in prelungiri. Nemtii au continuat forcingul si in prelungiri, profitand de lipsa de reactie a ardelenilor, sleiti de puteri dupa primele 90 de minute.

Plesca a intervenit senzational si la penaltiuri, reusind sa apere loviturile executate de Allaghi si Soto. Pentru Medias a ratat Litu, in timp ce golul calficarii a fost inscris de Bawab.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Gaz Metan Medias - Mainz 05, din mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Europa.

Desfasurarea partidei:

Goooooooool Bawab! Gaz Metan Medias se califica in play-off-ul Europa League!

Plesca apara din nou! Portarul gazului a ghicit coltul lui Soto.

Rateaza si Litu, scorul ramane 4-4!

Plesca apara sutul lui Allaghi!

Ciprian Petre marcheaza! Scorul devine 4-4

Risse trage in forta si marcheaza pentru 3-4!

Buzean suteaza perfect si inscrie! 3-3

Sliskovici trimite in vinclu! 2-3

Lazar transforma si este 2-2!

Polanski inscrie! 1-2

Nemtii executa primii de la punctul cu var.

---------------------------------

Centralul fluiera finalul prelungirilor, urmeaza loviturile de departajare!

Min.118 Mediesenii au terminat benzina si incearca sa reziste pana la penaltiuri. Jucatorii lui Cristi Pustai sunt sustinuti frenetic din tribune.

Min.117 Caligiuri suteaza cu dreptul din marginea careului, Plesca deviaza in lateral.

Min.115 Polanski il faulteaza pe Bawab si vede cartonasul galben.

Min.112 Plesca intervine din nou la o centrare periculoasa a lui Risse.

Min.111 Plesca primeste cartonasul galben pentru trageri de timp.

Min.110 Alex Muntean nu mai poarte continua si paraseste terenul. Gaz Metan ramane in inferioritate numerica.

Min.109 Ocazie mare pentru Mainz! Plesca retine un balon pe linia portii.

Min.108 Mediesenii continua sa se apere. Nemtii ataca, incercand sa evite penaltiurile.

Incepe repriza secunda a prelungirilor!

-----------------------------------------------

Se termina prima repriza de prelungiri!

Min.101 Nemtii continua asaltul la poarta lui Plesca, dar apararea Gazului rezista.

Min.98 Muntean revine pe teren in aplauzele publicului.

Min.96 Alex Muntean acuza o accidentare, Gazul poate ramane in 10 jucatori.

Min.96 Risse primeste in careu intr-o pozitie buna si trage peste poarta din alunecare.

Min.93 Inceput bun de repriza pentru Mainz, care preseaza in preajma careului mediesean.

Min.91 Schimbare la oaspeti: Sliskovici intra in locul lui Pospech.

Incepe prima repriza de prelungiri!

-------------------------------------------

Arbitrul pune capat celor 90 de minute regulamentare. Urmeaza prelungirile!

Min.87 Sutul lui Soto este deviat in corner de Hoban. Centrarea este retinuta de Plesca.

Min.83 Ocazie fenomenala pentru gazde! Muntean scapa pe dreapta, paseaza in fata portii, dar sutul lui Litu trece alaturi.

Min.82 Schimbare la Gaz Metan: Trtovac este schimbat, dupa o prestatie dezastruoasa, cu Alex Munteanu.

Min.79 Nemtii pornesc fulgerator pe contraatac, balonul ajunge la Soto, care trimite peste poarta lui Plesca.

Min.78 Bawab combina cu Litu, dar sutul nu pune poarta adversa in pericol.

Min.74 Nemtii preseaza in cautarea golului calificarii.

Min.71 Nemtii profita la o faza incurcata in careul Mediasului, dar sutul lui Caligiuri trece pe langa. Pustai rasufla usurat pe margine.

Min.68 Allagui trimite periculos cu capul din careu, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.65 Trtovac primeste cartonasul galben pentru simulare.

Min.64 Schimbare la Mainz: Caligiuri intra in locul lui Ivanschitz.

Min.62 Gooooooool Gaz Metan! Bawab se inalta in careu si reia cu capul in plasa!

Min.58 Bawab il poate lansa periculos pe Litu, dar paseaza total aiurea si iroseste o faza buna.

Min.56 Plesca retine si sutul lui Polanski! Meci foarte bun facut pana acum de portarul Gazului.

Min.55 Schimbare la oaspeti: Allagui intra in locul lui Ujah.

Min.54 Petre suteaza peste poarta din aproapierea careului.

Min.53 Plesca intervine senzational la un sut al celor de la Mainz.

Min.49 BUzean vede galben pentru un fault la Risse.

Min.46 Doua schimbari la Gaz Metan: Ciprian Petre si Alin Litu ii inlocuiesc pe Markovici si pe Dan Roman.

Incepe repriza secunda!

------------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.42 Posesie prelungita pentru elevii lui Pustai, care nu pun insa probleme nemtilor.

Min.38 Ocazie mare pentru nemti, Plesca intervenind salvator la suturile lui Risse si Ujah.

Min.33 Plesca respinge senzational la sutul lui Ujah.

Min.31 Gol Mainz! Markovic il scapa din marcaj pe Risse, acesta primeste o pasa lunga de la Svensson si inscrie cu un sut din careu!

Min.24 Baumgartlinger primeste cartonasul galben pentru o intrare intarziata la Dan Roman.

Min.18 Bawab este lansat spre poarta, dar tusierul semnalizeaza ofsaid.

Min.11 Centrarea lui Buzean este deviata de Bunger.

Min.9 Mediesenii joaca destul de defensiv, insa fundasii resping cu succes atacurile nemtilor.

Min.4 Hoban urca in viteza si centreaza, dar balonul il depaseste pe Dan Roman in fata portii.

Min.2 Ujah incearca o foarfeca spectaculoasa din marginea careului, dar trimite departe de poarta.

Incepe partida!

INFO - Meciul de la Medias este arbitrat de Tamas Bognar (Ungaria).

INFO - In meciul tur, cele doua formatii au incheiat la egalitate, scor 1-1.

Gaz Metan: Plesca - Akaki, Lazar, Trtovac, Markovici - Todea, Nicandro - Roman, Hoban, Buzean - Bawab;

Rezerve: Vatca, Petre, Alex Munteanu, Bozesan, Litu, Bratu, Zaharia;

Mainz: Wetklo, Svensson, Pospech, Noveski, Polanski, Ujah, Baumgartlinger, Soto, Risse, Ivanschitz, Bungert;

Rezerve: Muller, Calgiuri, Allagui, Kirschoff, Stieber, Fathi, Sliskovic.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...