Gaz Metan s-a calificat in turul 3 preliminar din Europa League! Urmeaza Mainz

Joi, 21 Iulie 2011, ora 19:53
4984 citiri

Gaz Metan Medias a obtinut calificarea in turul trei preliminar al Ligii Europa, eliminand formatia finlandeza KuPS Kuopio, scor general 2-1.

Fortati si de infrangerea suferita in tur (0-1), elevii lui Pustai au inceput ofensiv partida de la Medias, incercand sa inscrie cat mai rapid golul care sa echilibreze situatia la general.

Prima mare ocazie a apartinut insa oaspetilor, care puteau deschide scorul in minutul 21 daca lobul lui Williams, care scapase singur cu Plesca, nu trecea milimetric pe langa poarta.

Gaz Metan a trecut la conducere in minutul 35, dupa un sfert de ora de dominare, cand Ciprian Petre a punctat cu o executie superba de la 20 de metri.

Mediesenii au inceput excelent cea de-a doua repriza si au rasturnat rezultatul la general, inscriind pentru 2-0 la opt minute de la reluare. Eric a centrat de la colt, iar Hoban a inscris usor din 10 metri.

Replica finlandezilor a fost slaba si tot elevii lui Pustai au bifat cele mai mari ratari. Eric si Parvulescu au trecut pe langa 3-0 in minutul 71, iar brazilianul a fost din nou blocat cinci minute mai tarziu.

Plesca s-a remarcat in prelungirile meciului, cand a plonjat salvator si scos o minge trimisa aproape de vinclu din lovitura libera.

Astfel, Gaz Metan a debutat cu succes in competitiile europene, obtinand calificarea in turul trei preliminar al Europa League, urmand sa joace impotriva echipei germane Mainz 05.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Gaz Metan Medias - KuPS Kuopio, din mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Europa.