Premierul Mohammed Shia al-Sudani a anunțat că Irakul a decis duminică, 7 aprilie, să trimită 10 milioane de litri de combustibil în Fâşia Gaza în sprijinul poporului palestinian.
De asemenea, Irakul a fost de acord să primească palestinieni răniţi din Gaza şi să le ofere tratament în spitale guvernamentale şi private, a adăugat premierul într-un comunicat.
Lipsa de combustibil a paralizat spitalele, sistemele de apă, brutăriile şi operaţiunile de ajutorare din fâşie.
Războiul din Gaza a început atunci când Hamas, care controlează Gaza, a trimis luptători în Israel la 7 octombrie, ucigând 1.200 de persoane, majoritatea civili, şi luând 253 de ostatici.
De la 7 octombrie, cel puţin 33.175 de palestinieni au fost ucişi de ofensiva militară a Israelului asupra Fâşiei Gaza, iar alţi 75.886 au fost răniţi, potrivit autorităţilor sanitare palestiniene.