Elogii din partea presei din Italia pentru Andrei Radu, dupa un nou meci foarte bun in Serie A

Duminica, 11 Noiembrie 2018, ora 13:10

Ionut Andrei Radu a impresionat in partida cu Napoli, una pierduta totusi de echipa sa Genoa 1893 in campionatul de fotbal al Italiei, Serie A, iar presa din Peninsula s-a grabit sa il laude.

Genoa a pierdut cu 2-1 meciul cu Napoli, dar niciunul dintre goluri nu a fost primit din cauza lui Radu, care a avut doua parade senzationale, despre care puteti citi mai multe in stirea de mai jos:

Ionut Radu a avut doua parade de senzatie cu Napoli, dar echipa sa Genoa a pierdut in ultimele minute

Antrenorul lui Genoa a avut incredere in Radu si dupa ce a primit 5 goluri de la Inter, iar increderea i-a fost rasplatita. Gazzetta dello Sport a titrat despre roman: "Incredibil. Un reflex formidabil", in timp ce jurnalistii de la Corriero dello Sport au notat despre faza in care Radu l-a blocat pe Milik in minutul 36, din doar cativa metri, la scorul de 1-0 pentru Genoa: "Nemaipomenit reflex".

In fine, Il Messaggero descria faza povestita mai sus dintre Radu si Milik ca: "La un metru de poarta, a sfidat irealul".

Ionut Andrei Radu este liderul nationalei Romaniei de tineret, care tocmai s-a calificat la Europene dupa o pauza de 20 de ani.

El a fost crescut si de Steaua si de Dinamo, a plecat la Inter, dar a tot fost imprumutat pe la echipe mici din Italia, pana cand Genoa l-a cumparat definitiv si a avut incredere sa il titularizeze pe roman in Serie A.

Gruparea in rosu si albastru trece print-o criza in Serie A, fiind pe locul 14, cu 6 meciuri la rand fara victorie.