Gol marcat de George Pușcaș în ultima etapă din Serie B. Românii de la Pisa așteaptă barajul pentru promovare

Sambata, 07 Mai 2022, ora 08:39
2041 citiri
George Pușcaș

Atacantul român George Puşcaş a marcat un gol pentru AC Pisa, care a învins-o pe Frosinone cu scorul de 2-1, vineri, în deplasare, într-un meci din etapa a 38-a, ultima, a ligii secunde italiene de fotbal.

Puşcaş a deschis scorul în min. 16, apoi oaspeţii s-au desprins prin golul reuşite de Giuseppe Sibilli (20). Gazdele au punctat după pauză, prin autogolul lui Maxime Leverbe (65).

George Puşcaş a ajuns la 8 goluri marcate în 18 partide pentru Pisa.

Internaţionalul român a evoluat 79 de minute, iar mijlocaşul Marius Marin a fost înlocuit în min. 90+3, după ce a primit un cartonaş galben în min. 71.

În alt meci, Parma, fără Dennis Man, a învins-o în deplasare pe FC Crotone, cu 1-0. Fundaşul român Ionuţ Nedelcearu a evoluat la gazde în prima repriză, în timp ce Vasile Mogoş a rămas pe banca de rezerve.

Cremonese, la care joacă mijlocaşul român Dennis Politic, a câştigat cu 2-1 la Como.

Lecce şi Cremonese, primele două clasate, au promovat direct în Serie A, în timp ce echipele clasate pe locurile 3-8 vor juca baraje pentru promovare.

Echipele clasate pe locurile 5-8 vor evolua în primul tur al play-off-ului, iar câştigătoarele vor juca împotriva formaţiilor de pe locurile 3-4, Monza şi Pisa. Echipa care va câştiga barajul va promova în Serie A.

Clasament

1. US Lecce 71 puncte (echipă la care joacă portarul român Alexandru Borbei)