Cursă istorică în Formula 1. Cine e pilotul care a obținut prima sa victorie în Marele Circ

Duminica, 13 Noiembrie 2022, ora 22:34
3304 citiri
George Russell

George Russell (Mercedes) a obţinut, duminică, prima victorie în Formula 1, el câştigând penultima etapă a sezonului, Sao Paulo Grand Prix, în Brazilia.

Russell este al 113-lea câştigător al unei curse de F1.

La Sao Paulo, pe locul doi s-a clasat Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari).

Ultima etapă, Abu Dhabi Grand Prix, va avea loc la 20 noiembrie.

Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...
Pilotul care a fost la un pas de o tragedie în Formula 1: ”Roșu, roșu, roșu! Sunt în mijloc, roșu! La naiba!” VIDEO
Pilotul spaniol Carlos Sainz Jr. (Ferrari) a câştigat duminică Marele Premiu al Australiei la Formula 1, care a avut loc pe circuitul Albert Park din Melbourne, în faţa a peste 130.000 de...