Încă o mare surpriză la Campionatul Mondial de fotbal. Cum s-a terminat partida Germania - Japonia

Miercuri, 23 Noiembrie 2022, ora 17:11
4767 citiri
Germania. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Selecţionata Japoniei a produs a doua mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E.

Gundogan a marcat pentru nemți în minutul 33, iar pentru asiatici au înscris Doan și Asano în

minutele 75 și 83.

Germania s-a jucat cu ocaziile în prima repriză și s-a relaxat, fiind taxată de japonezi care au marcat după minutul 70.

Pentru nemți urmează meciul crucial cu Spania, de duminică.

În cazul în care pierde, Germania este eliminată de la Cupa Mondială.

Este al doilea rezultat șocant de la turneul final din Qatar, după victoria Arabiei Saudite, 2-1, cu Argentina.

FIFA a venit cu explicații după faza controversată din meciul Spania - Japonia. Arbitrul a anulat inițial reușita asiaticilor pentru faptul că mingea a ieșit din terenul de joc, dar...
A fost sau n-a fost? Ce spun regulamentul, tehnologia și FIFA în cazul golului marcat de Japonia împotriva Spaniei
Japonia a câștigat cu 2-1 meciul cu Spania și s-a calificat în optimile Mondialului de pe primul loc în grupă, urmând a întâlni Croația în optimi. Al doilea gol al japonezilor a fost...