Contra, debut de infarct in Primera Division

Vineri, 14 Martie 2014, ora 23:59
6429 citiri

Cosmin Contra a avut parte de un meci de infarct la debutul in calitate de antrenor in Primera Division.

Echipa tehnicianului roman, Getafe, a terminat la egalitate, scor 3-3, in partida cu cei de la Granada.

Asa cum le-a promis fanilos, Contra a folosit o formula de echipa ofensiva, cu Ciprian Marica in postul de atacant central.

Iar internationalul roman nu a dezamagit, Marica deschizand scorul in minutul 6, dupa o actiune personala de toata frumusetea. Bucuria lui Contra nu a durat decat jumatate de ora pentru ca Riki a restabilit egalitatea in urma unui contraatac.

Getafe a revenit in avantaj pe tabela in minutul 39, atunci cand Lisandro Lopez a marcat cu o lovitura de cap.

Cei de la Granada au avut forta de a egala inca o data, de aceasta data prin El Arabi, in minutul 62. Cu 20 de minute inainte final oaspetii au ramas cu un om mai putin pe teren, Iturra fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Imediat, echipa lui Contra a lovit din nou, Lafita marcand dintr-o pozitie suspecta de offside dupa o noua faza superba a lui Marica.

Marica, gol superb la debutul lui Contra in Primera Division (Video)

Debutul lui "Gurita" nu a fost pana la urma unul perfect, Granada reusind sa egaleze pentru a treia oara prin acelasi El Arabi.

Pana la fluierul de final Getafe a ramas si ea in 10 jucatori dupa eliminarea lui Escudero.

In urma acestui rezultat Getafe ramane pe locul 16 in Primera, cu 28 de puncte.

Echipele de start

Getafe: Codina - Juan Valera, Lopez, Rafa, Roberto Lago - Borja, Michel - Pedro Leon, Pablo Sarabia, Diego Costra - Marica.

Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: Alexis, Gavilan, Colunga, Sammir, Juan Rodriguez, Mosquera, Julio Cesar

Granada: Roberto - Nyom, Coeff, Murillo, Angulo - Fatau, Iturra, Fran Rico - Pereira, El Arabi, Riki.

Antrenor: L. Alcaraz

Rezerve: Karnezis, Mainz, Dani Benitez, Buonanotte, Foulquier, R. Boateng, Cuero

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Contra Getafe Granada, #Getafe Granada Primera Division, #Marica Getafe Contra , #stiri Getafe