Gianluigi Buffon, record istoric in Italia. A depasit recordul all-time de minute consecutive fara gol primit

Duminica, 20 Martie 2016, ora 17:07
3286 citiri

Marele portar al celor de la Juventus Torino, Gianluigi Buffon, a reusit duminica o imensa performanta in Italia, acolo unde a depasit unul dintre cele mai importante recorduri pentru un portar.

Este vorba de recordul all-time de minute consecutive fara gol primit in Serie A, precedenta borna fiind stabilita de Sebastiano Rossi acum mai bine de 20 de ani.

Marele portar al lui AC Milan din anii 1990 reusea sa mentina poarta intacta pret de 929 de minute la rand. Inainte de meciul de duminica, in fata celor de la AC Torino, Buffon mai avea doar 4 minute pentru a depasi recordul.

Ultima data cand Buffon culegea balonul din plasa se intampla pe 10 ianuarie, cand Juve castiga acasa cu Sampdoria, scor 2-1.

Udinese - Juventus 0-4

In acest clasament al portarilor, Buffon preia acum primul loc dupa cum urmeaza: