Farul e în criză, Gică Popescu vine cu explicații

Sambata, 25 Noiembrie 2023, ora 21:55
2169 citiri
Gică Popescu FOTO facebook

FC Voluntari a învins-o pe Farul, scor 4-2, în runda cu numărul 17 din Superligă, iar Gică Popescu a venit cu primele explicații privind forma slabă a campioanei.

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, când Dumiter a pasat, în careu, lui Robert Popescu, acesta a driblat un adversar şi a înscris pentru 1-0. În minutul 22 Dumiter a finalizat cu un lob după ce a scăpat singur cu Aioani şi a dus scorul la 2-0. Ilfovenii au intrat cu 3-0 la pauză, Dumiter înscriind în minutul 37 şi reuşind dubla.

După pauză, noul intrat Rivaldinho a redus din diferenţă, în minutul 47, însă Dan Sîrbu a înscris în propria poartă şi FC Voluntari a condus cu 4-1. În minutul 64 portarul gazdelor, Jesus Fernandez a greşit flagrant, oferindu-i o pasă pe tavă lui Rivaldinho, care a înscris pentru Farul.

„Ar trebui să ne liniștim și să vedem ce anume s-a întâmplat. Eu cred că am început foarte bine acest joc, până la primul lor contraatac. Apoi a urmat o nouă greșeală, încă o minge pierdută... Voluntari a avut 3 contraatacuri și ne-a marcat 3 goluri în prima repriză.

Lucrurile pe care le făceam înainte foarte bine acum nu mai putem să le facem. Traversăm un moment dificil, dar cu același lot ca anul trecut vom reveni și ne vom îndeplini obiectivul, accederea în play-off.

Prezența lui Gică era un plus, din păcate nu îl vom avea nici la Iași. Sperăm ca acolo să facem un rezultat bun.

Va trebui să vorbim cu jucătorii. Sunt conștient că suferă la fel de mult ca noi. E aproape același lot ca anul trecut, când am ieșit campioni. Sunt momente pe care trebuie să le gestionăm. Ei trebuie să tragă căruța din această perioadă dificilă”, a spus Gică Popescu, după eșecul de la Voluntari.

Voluntari a făcut 20 de puncte şi este pe locul 11, în vreme ce Farul se află pe locul 7, cu 22 de puncte.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

CSA Steaua, o nouă înfrângere în liga secundă. Cine conduce în clasament
Liga a doua s-a reluat astăzi, iar CSA Steaua, echipa Armatei, a fost învinsă din nou. Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a 16-a a Ligii a II-a: Corvinul...
Surprize în Conference League. Cine merge în optimile de finală
Ajax Amsterdam, Olympiakos Pireu, Dinamo Zagreb, Union Saint-Gilloise, Servette Geneva, Molde FK şi Sturm Graz s-au calificat, joi seara, în optimile de finală ale Europa Conference League la...
#Gica Popescu, #farul, #criza, #rezultate, #Superliga Romaniei, #locul 7 , #stiri fotbal