Dezastru pentru Ana Bărbosu în finala la bârnă de la Europeanul de gimnastică. Românca era prima favorită la aur

Duminica, 14 August 2022, ora 20:03
4375 citiri
Ana Bărbosu

Delegaţia României a încheiat participarea la Campionatul European de la Munchen fără medalie la senioare, în timp ce gimnastele junioare au câştigat şase medalii, din care două de aur.

Ana Bărbosu, singura senioară calificată în finalele pe aparate, s-a clasat, duminică, pe locul 8, ultimul, la bârnă (11.566), şi pe locul 4 la sol (13.633).

Ana Bărbosu a ratat evoluția din finala de la bârnă, în ciuda faptului că se calificase cu cea mai bună notă și era considerată prima favorită la aur.

Senioarele nu au obţinut vreo medalie, ratând şi finala pe echipe (locul 9).

Astfel, România a încheiat participarea la Campionatul European de la Munchen cu un număr total de 6 medalii, obţinute doar de gimnastele junioare, după cum urmează: argint cu echipa şi la individual-compus (Amalia Ghigoarţă), aur la sărituri (Sabrina Voinea) şi la sol (Amalia Puflea), bronz la bârnă (Amalia Puflea) şi sol (Sabrina Voinea).

La CE de la Munchen s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...