Pandurii s-au distrat cu Gloria Bistrita si spera la Europa League

Luni, 29 Aprilie 2013, ora 20:50
1869 citiri

Pandurii Targu Jiu si-au continuat cursa spre un loc de Europa League luni seara, cand au trecut lejer de Gloria Bistrita, scor 4-0, intr-o partida din cadrul etapei cu numarul 28 a Ligii 1.

Gorjenii au inceput tare meciul cu virtual retrogradata echipa a lui Nae Manea, Ibeh ratand prima mare ocazie in miuntul 10.

A urmat dechiderea scorului, cinci minute mai tarziu, atunci cand Predescu a prins un sut fabulos, de la 25 de metri, care l-a prins pe picior gresit pe portarul Albut. La cateva minute de la gol, Predescu l-a faultat tare pe Bucur, acesta parasind terenul accidentat. Mijlocasul Pandurilor nu a avut nici el mai mult noroc, fiind schimbat imediat dupa acest incident tot din cauza unei accidentari.

Ibeh a marcat pentru 2-0 in minutul 26, atacantul reluand in plasa centrarea foarte buna trimisa de Nicoara.

Oaspetii au avut doua sanse bune de gol in repriza secunda, insa tot Pandurii au marcat. Matulevicius a punctat in minutul 70, finalizand un contraatac.

In prelungirile partidei Bistrita a ratat golul de onoare, sutul lui Enescu lovind bara portii lui Mingote, in timp ce gorjenii au "inchis tabela" la ultima faza, Nicoara transformand un penalti pe care tot el l-a obtinut.

In urma acestui rezultat, Pandurii isi continua cursa pentru un loc pe podium la finalul sezonului.

Echipele:

PANDURII: Mingote - Pleasca, Vieira, I. Rada, C. Cristea - Anton - Nicoara, Nistor, Predescu, Ibeh - Matulevicius

Rezerve: Lazar, Ungurusan, Ad. Rusu, Radut, Bacila, D. Alexandru, Lemnaru

Antrenor: Cristi Pustai

GLORIA: Albut - Oct. Ionescu, Ad. Iordache, Hlinca, Fl. Tarca - Oprea, Mor Pouye, Enescu, Pop - Curtuius, C. Bucur

Rezerve: Oghinciuc, Kanon, Sighiartau, Cubilla, Berceanu, M. Stancu, Bruma

Antrenor: Nae Manea

Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
Liderul USR, după trimiterea în judecată a lui Clotilde Armand: ”Sunt nişte dosare fake, hărţuieli politice”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, a reacţionat după Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, a fost trimisă în judecată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 şi a afirmat că...
#Pandurii Bistrita rezultat, #Pandurii rezultate Liga 1, #rezultate Liga 1 , #Europa League