Gol nemaivăzut la meciul lui Ianis Hagi. Antrenorul le-a cerut jucătorilor săi să-și lase adversarii să marcheze VIDEO

Duminica, 12 Februarie 2023, ora 22:38
5185 citiri
Golul marcat de Partick în poarta lui Rangers

Internaționalul român Ianis Hagi (24 de ani) a revenit printre titularii lui Glasgow Rangers după un an de pauză cauzată de o accidentare, însă n-a rezistat pe teren decât o repriză, într-un meci care va rămâne în istorie cu o fază memorabilă.

În optimile de finală ale Cupei Scoției, Ianis Hagi a fost titularizat de antrenorul Michael Beale, asta după ce a mai evoluat 18 minute, ca rezervă, într-un meci de campionat.

Pe teren propriu, contra divizionarei secunde Partick Thistle, Rangers s-a impus cu 3-2 și s-a calificat în sferturi, dar a trecut prin mari emoții.

Astfel, oaspeții au condus cu 1-0 la pauză, gol Holt, din penalty, în minutul 35, iar antrenorul Beale a decis să renunțe la Ianis Hagi, pe care l-a înlocuit cu englezul Kent.

În repriza secundă, Rangers a întors rezultatul prin reușitele semnate de Colak (50), Tillman (71) și Sands (86), Partick Thistle mai marcând o singură dată, prin Tiffoney (74).

Golul celor de la Partick a fost marcat însă după ce antrenorul lui Rangers le-a cerut coechipierilor lui Ianis Hagi să-și lase adversarii să înscrie.

Motivul e legat de faptul că, la reușita de 2-1 pentru Rangers, Tillman a comis un gest lipsit de fair-play, interceptând mingea atunci când adversarii intenționau s-o returneze celor de la Rangers.

Presiune pe Edi Iordănescu la Euro: ”Dacă nu-l ia pe Ianis, are scandal”
Fotbalistul echipei naţionale a României, Ianis Hagi, autorul unui gol în amicalul cu Columbia de marţi seara, nu crede că va rata lotul primei reprezentative pentru EURO 2024 chiar dacă...
Avertismentul lui Ianis Hagi pentru Edi Iordănescu: ”Mai mult nu pot să fac”