Sârbii au un nou Djokovic. Cine e urmașul liderului mondial din tenisul masculin

Duminica, 03 Decembrie 2023, ora 08:32
2400 citiri
Hamad Medjedovic FOTO facebook

Sârbul Hamad Medjedovic, locul 110 mondial, a câştigat Next Gen Masters, competiţie dedicată tinerilor jucători din circuitul ATP, disputată în Arabia Saudită.

El a trecut în finală de francezul Arthur Fils, locul 36 mondial, scor 3-4 [6], 4-1, 4-2, 3-4 [9], 4-1.

La 20 de ani, Medjedovic, care este antrenat de fostul număr 12 mondial Viktor Troicki, a câştigat trei trofee ATP Challenger Tour în 2023, în timp ce a ajuns în semifinale ATP la Gstaad şi Astana.

Fils, care a câştigat primul său titlu ATP la Lyon, în luna mai, a început sezonul pe locul 251 în clasamentul Pepperstone ATP, dar a ajuns la Jeddah pe locul 36, cel mai bun din carieră.

Ce îl nemulțumește pe Carlos Alcaraz, al doilea jucător de tenis al lumii
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 2 mondial, eliminat săptămâna trecută în semifinale la Buenos Aires, recunoaşte că are "multe lucruri de îmbunătăţit", după un început de...
Revenirea Irinei Fetecău: o accidentare a ținut-o 15 luni pe bară, dar nu a renunțat
Departe de luminile reflectoarelor de la Doha și Dubai, tenismena Irina Fetecău a evoluat săptămâna trecută într-un turneu ITF W35, în Thailanda, la Nakhon Si Thammarat, unde a ajuns până...
#Hamad Medjedovic, #tenis, #noul djokovic, #castigator, #next gen , #stiri tenis