Romania, invinsa de Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

Marti, 11 Decembrie 2012, ora 22:42
12525 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut meciul decisiv cu Ungaria, din Grupa a II-a principala a Campionatului European de handbal feminin din Serbia, scor 19-25.

In urma acestui rezultat fetele noastre si-au luat adio de la visul calificarii in semifinalele turneului final.

Constiente ca numai o victorie le mentine in lupta pentru un loc in careul de asi al Campionatului European gazduit de serbia, "tricolorele" au inceput foarte bine intalnirea de la Novi Sad.

Ne-am aparat foarte bine, contraatacul a mers excelent, am reusit sa inscriem din toate pozitiiile, astfel ca selectionerul Ungariei a fost nevoit sa ceara time-out inca din minutul 7, la scorul de 5-2 in favoarea Romaniei.

Totusi, si dupa intrerupere fetele lui Tadici au ramas la conducerea jocului, pastrand mereu un avans de unul sau doua goluri pe tabela de marcaj.

Lucrurile au inceput sa se schimbe in rau din finalul primei parti. Unguroaicele au reusit sa restabileasca egalitatea si apoi, pe fondul unei eliminari din tabara noastra, s-au distantat la doua goluri, scorul la pauza fiind 14-12.

Cea de-a doua repriza a fost una de cosmar pentru Romania. Atacul nu a mers deloc, pivotii si extrema stanga facand figuratie de multe ori. De asemenea, au fost o multime de pase gresite in tabara noastra, astfel ca evolutia buna a Talidei in poarta a trecut practic neobservata.

Nu putem trece nici peste ghinion. Jucatoarele Romaniei au avut o predilectie pentru barele portii adverse, pe care le-au luat la tinta, asa cum s-a intamplat si cu portarul Eva Kiss.

Astfel ca, firesc, adversarele noastre au inceput sa se distaneze pe tabela, jucand tot mai sigur odata cu trecerea minutelor.

Per total a fost o victorie meritata a Ungariei care a fortat exact cand trebuia pentru a se califica in semifinalele Campionatului European, editia 2012.

Meciul dintre Romania si Ungaria a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

Min.60 FINAL DE MECI !!! Ungaria invinge Romania si se califica in semifinalele Campionatului European!

Min.60 Tacalie rateaza aruncarea de la 7 metri.

Min.60 7 metri pentru Romania.

Min.59 ELIMINARE doua minute pentru Szucsanszki.

Min.59 GOL Romania! Stanca inscrie, tardiv insa.

Min.57 Si Stanca o ia la tinta pe Eva Kiss iar scorul ia proportii.

Min.56 Neagu rateaza inca o data, jucatoarele maghiare ridica bratele in sus, semn ca meciul e jucat.

TIME OUT UNGARIA

Min.55 Din pacate nu reusim sa ne aparam si se reface diferenta de sase goluri.

Min.54 GOL Romania! Nechita inscrie in sfarsit de pe extrema. Pare cam tarziu.

Min.53 Nu se poate! Eva Kiss apara tot in aceasta parte secunda. Sau, mai bine zis, romancele o iau la tinta.

Min.52 Neagu trage de la distanta, Kiss apara inca o data.

"Le lasam sa isi faca jocul. Avem 8-10 interceptii. Avem 8-10 atacuri unu la unu ratate" - Gheorghe Tadici

TIME OUT ROMANIA

Min.52 Ungaria se duce la 5 goluri diferenta.

INFO: Tadici pare si el ca a renuntat la lupta

Min.51 Gresim, gresim, gresim. Atacul nu a mers absolut deloc in aceasta repriza secunda si ne poate costa meciul si calificarea.

Min.49 Ungaria inscrie, noi sutam slab si sansele Romaniei la semifinale sunt tot mai mici.

Min.47 Inca o bara in contul Romaniei.

Min.45 Au si noroc unguroaicele care se distanteaza din nou.

Min.44 GOL Romania! Inca o contra finalizata foarte bine de Ada Nechita! Ne-am apropiat la un singur gol de Ungaria.

Min.43 GOL Romania! Avem noroc cu o recuperare si Dinca marcheaza pe contraatac!

Min.39 GOL Romania! Neagu inscrie si le face semn colegelor ca e timpul sa evolueze mai bine!

Min.39 Nu se poate! Curea trage peste Eva Kiss, insa loveste transversala! Tolnai face insa o repriza fabuloasa si ne tine in joc.

Min.38 Ratam atac dupa atac. Ar fi nevoie de un time-out.

Min.36 Fetele noastre nu reusesc sa marcheze in aceasta parte secunda. Avem totusi noroc cu Talida Tolnai care inchide poarta.

Min.35 Inca un atac irosit pe extrema.

Min.34 GOL Romania! Contraatac fulger finalizat de Ada Nechita!

Min.33 GOL Romania! Geiger inscrie in sfarsit!

Min.32 Trei atacuri au ratat romancele in aceste prime minute, timp in care Ungaria se distanteaza la 4 goluri pe tabela.

Min.32 Runda a doua incepe cu un gol al Ungariei. Din pacate, noi irosim atac dupa atac.

Min.31 Incepe repriza secunda !!!

________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!! ROMANIA ESTE CONDUSA CU 14-12!

Min.30 Unguroaicele se distanteaza pe final de repriza.

Min.28 GOL Romania! Neagu inscrie din nou. Superb!

Min.26 Inevitabilul se produce pe fondul jocului slab al Romaniei si Ungaria preia conducerea.

Min.26 Irosim un atac prin Curea si Ungaria restabileste norocos egalitatea.

Min.25 GOL Romania! Ada Nechita marcheaza inca o data din extrema dreapta!

Min.24 GOL Romania! Inca o torpila trimisa de Neagu in vinclul portii Evei Kiss!

Min.22 ELIMINARE doua minute pentru Szekeres. Romania in superioritate.

Min.22 7 metri pentru Ungaria si cartonas galben pentru Ada Nechita.

Min.21 GOL Romania! Gorbicz rateaza pe atacul Ungariei si Meirosu inscrie pentru Romania!

Min.20 GOL Romania! Neagu inscrie superb, cu un sut de la 13 metri!

"Vreau miscare si sa jucati simplu. Nu va uitati la ele cum vin prin spate!" - Gheorghe Tadici.

Min.19 Faza superba a Ungariei si scorul devine egal.

Min.18 Ungaria vine la un singur gol in spatele nostru pe fondul superioritatii numerice.

Min.16 ELIMINARE doua minute pentru Oana Manea in urma unui fault dur la Bulath.

Min.15 GOL Romania! Ada Nechita inscrie de pe extrema!

Min.14 Paula Ungureanu face un nou meci mare in poarta Romaniei.

Min.13 GOL Romania! Cristina Neagu reface diferenta de trei goluri.

Min.12 Ungaria inscrie dupa minute bune de joc confuz.

Min.10 Cartonas galben pentru Meirosu.

Min.9 Curea iroseste insa aruncarea de la 7 metri!

Min.9 Un nou contraatac al Romaniei si Pintea obtine un 7 metri.

TIME OUT cerut de antrenorul Ungariei

Min.8 GOL Romania! Inca o contra a "tricolorelor" finalizata de Ada Nechita!

Min.7 GOL Romania! Unguroaicele rateaza atacul si Stanca majoreaza diferenta!

Min.6 GOL Romania! Neagu ne aduce in avantaj pe tabela!

Min.4 GOL Romania! Neagu angajeaza pivotul Stanca si aceasta inscrie!

Min.3 Ambele formatii irosesc cate un atac. Ungaria inscrie totusi pe recuperare.

Min.2 GOL Romania! Bradeanu sparge gheata pentru noi!

Min.1 Adversarele noastre deschid scorul la primul atac al partidei.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: Destul de putini spectatori in sala din Novi Sad.

INFO: Vestea buna pentru Romania este ca Ungaria nu se va putea baza pe cea mai buna jucatoare din lot, Zsuzsanna Tomori fiind suspendata dupa ce a injurat un arbitru in timpul meciului cu Muntenegru.

INFO: Daca pana acum echipa Romaniei a fost sustinuta puternic din tribune, de aceasta data sunt sanse mari ca fanii "tricolorelor" sa fie depasiti net din punct de vedere numeric de cei ai Ungariei.