Cum s-a încheiat finala Cupei României la handbal feminin, CSM București - Râmnicu Vâlcea. Câte goluri a marcat Cristina Neagu

Duminica, 22 Mai 2022, ora 17:56
4362 citiri

Campioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a câştigat duminică, la Mioveni, Cupa României, după finala cu SCM Râmnicu Vâlcea. Pentru învingătoare, Cristina Neagu a marcat 12 goluri.

CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 34-26 (14-15) şi a cucerit al 5-lea trofeu din palmares, după cele obţinute în perioada 2016-2019.

Tot duminică, în finala mică a Cupei României, liderul Licgii Naţionale de handbal feminin, Rapid Bucureşti, a cedat în faţa formaţiei Măgura Cisnădie, scor 22-23 (9-8).

În semifinale, CSM Bucureşti s-a impus în faţa celor de la Măgura Cisnădie, cu scorul de 28-23 (14-11), iar SCM Râmnicu Vâlcea a învins Rapid Bucureşti, după patru reprize de prelungiri, cu scorul de 41-39 (12-17, 27-27, 32-32).

Cele patru echipe s-au calificat în semifinale, după următoarele rezultate în sferturile de finală: Rapid Bucureşti - Gloria Buzău 29-27, CSM Galaţi - Măgura Cisnădie 27-28, SCM Râmnicu Vâlcea - Minaur Baia Mare 32-25 şi Gloria Bistriţa - CSM Bucureşti 23-32.

În 2021, Cupa României a fost câştigată de Gloria Buzău, după finala cu CSM Bucureşti (scor 35-29).

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti a primit wild card pentru Liga Campionilor, a anunţat, luni, Federaţia Europeană de Handbal (EHF). Astfel, "tigroaicele" vor evolua pentru al...
Obiectiv ratat pentru România la Campionatul Mondial de tineret, după o înfrângere umilitoare cu Cehia
Naţionala de handbal feminin tineret a României a ratat, sâmbătă, la Celje, calificarea în grupele principale ale Campionatului Mondial, după ce a fost învinsă în ultimul meci din grupa...