Romania intoarce rezultatul la pauza si invinge dramatic Polonia la Campionatul European de handbal feminin

Sambata, 05 Decembrie 2020, ora 18:29
17058 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins sambata, la Kolding, reprezentativa Poloniei, scor 27-23 (11-15), in al doilea meci din grupa D a Campionatului European. Este primul succes al tricolorelor, in lotul carora a revenit portarul Denisa Dedu.

Nationala are sanse foarte mari de calificare in grupa principala. Conduse la pauza de Polonia, tricolorele si-au revenit in a repriza a doua si am recuperat handicapul de 5 goluri din prima parte a meciului.

Neagu si Ostase au facut un meci senzational si au adus victoria Romania. Marcatoarele Romaniei au fost Neagu 8 Laslo 6, Ostase 6, Dinca 3, Iuganu 3, Popa 2, Buceschi 1.

In lotul tricolor a revenit portarul Denisa Dedu, izolata cateva zile dupa testarea pozitiva a colegei sale de camera, Laura Moisa, in continuare afectata de COVID-19.

Partidele decisive

Luni, jucam cu Norvegia, in ultimul meci din grupa.

In grupa D se mai joaca, sambata seara, partida Germania - Norvegia, iar in grupa B, Cehia - Rusia si Spania - Suedia. Si in grupa C se joaca un meci, Olanda - Serbia, amanat de vineri, dupa depistarea unui caz pozitiv in lotul sarb.

In primul meci din grupa D, Romania a pierdut cu Germania, scor 19-22 (10-13), si are 2 puncte in clasament. In ultima runda a grupei D, luni, se vor disputa meciurile Germania - Polonia si Romania - Norvegia (21.30)