Romania a zdrobit Serbia la Campionatul European

Sambata, 11 Decembrie 2010, ora 21:06
8307 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie extrem de clara in fata Serbiei, in ultimul meci al Grupei A preliminare, scor final 40-28.

Infrangerea din partida precedenta, cu Danemarca, a afectat evolutia "tricolorelor" in primele minute, cand Serbia a avut avantaj chiar si de 4 goluri. Treptat, fetele noastre s-au descatusat si au facut unul din cele mai bune jocuri din ultima vreme.

Naivitatea ofensiva a adversarelor a fost taxata, romancele reusind o multime de recuperari in defensiva dublate apoi de contraatacuri rapide care le-au lasat fara reactie pe sarboaice.

Demna de remarcat este si evolutia portarului Talida Tolnai, ea inchizand practic poarta in multe momente, asa cum facea secundul Luminita Hutupan pe vremuri.

Finalul a fost de vis, elevele lui Voina marcand gol dupa gol, ceea ce a facut ca diferenta din final sa fie una uriasa, de 12 goluri, iar "tricolorele" au contabilizat nu mai putin de 40 de reusite in cele 60 de minute de joc.

Rezultatul din meciul cu Serbia asigura calificarea Romaniei in grupele principale ale Euro 2010, grupe in care vom pleca cu un "bagaj" de doua puncte, avand sanse reale la calificarea in semifinale.

Partida dintre Romania si Serbia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

- revenim cu detalii -

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI! Romania zdrobeste Serbia cu scorul de 40-28!

Min.58 Romania face spectacol pe final!

Min.55 Gol Neagu in urma unei faze spectaculoase!

min.53 Chintoan, debutanta la Euro 2010, marcheaza si primul gol pentru Romania.

Min.46 Elisei puncteaza cu o bolta de toata frumusetea.

Min.44 Eliminare Romania!

Min.43 Neagu trage la poarta, apara portarul Serbiei, dar Magda Paraschiv e atenta pe recuperare si marcheaza.

Min.41 Eliminare Serbia.

Min.40 Adina Fiera inscrie frumos.

Time out Serbia!

Min.37 Eliminare Serbia!

Min.37 Cristina Neagu este de neoprit!

Min.34 Geiger inscrie cu un sut frumos, de la distanta.

Min.31 Gol Romania! Neagu marcheaza de la 7 metri!

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !

_________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.30 Eliminare 2 minute Serbia!

Min.28 Romania conduce detasat, la 6 goluri.

Min.24 Cristina Neagu patrunde pe centru si marcheaza un nou gol.

Min.22 Adina Fiera paseaza frumos pentru Galca iar aceasta puncteaza frumos.

Min.20 Gol superb Romania dupa o combinatie de efect.

Min.19 Contraatac Romania finalizat de Cristina Neagu.

Min.17 Gol superb reusit de Magda Paraschiv!

Min.15 Inca un gol pentru Neagu de la 7 metri!

Min.14 Cristina Neagu marcheaza de la 7 metri!

Min.13 Recuperare Neagu, pasa la Tivadar si Romania preia conducerea!

Min.12 Ionela Galca marcheaza si Romania egaleaza situatia pe tabela!

Min.10 Gol Romania!

Min.9 Roxana Gatzel inscrie si ea, Romania revine in joc!

Min.9 Gol Stanca!

Min.8 Eliminare Serbia!

Min.8 Gol Serbia si nationala noastra "reuseste" sa incrie numai un gol in 7 minute!

Min.6 Eliminare 2 minute Romania!

Min.3 Una din cele mai experimentate jucatoare ale noastre, Cristina Varzaru, s-a accidentat si nu mai poate evolua in acest meci.

Min.2 Oana Soit inscrie pentru Romania!

Min.2 Serbia deschide scorul la al doilea atac al meciului.

Min.1 A inceput partida !!!

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri de stat.

INFO: Sunt prezentate jucatoarele Romaniei si antrenorii echipei.

INFO: Romania este obligata sa invinga pentru a accede in grupele principale cu doua puncte, avand astfel sanse reale de calificare in semifinale.

Vezi cum se poate califica nationala de handbal a Romaniei in grupa principala

INFO: "Tricolorele" au acumulat doar doua puncte in clasamentul Grupei A, avand o victorie, cu Spania, si o infrangere, cu Danemarca.

Ciolacu, despre pensiile speciale ale primarilor: „Cea mai bună soluţie în acest moment este prorogarea. Pentru un an de zile”
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că la şedinţa de luni, 6 decembrie, a coaliţiei de guvernare, s-a discutat despre pensiile speciale de care aleşii locali ar urma să beneficieze....
Unul dintre cei mai aprigi susținători ai lui Cîțu îl compară acum cu Orban. „Eu l-am sfătuit să facă un pas în spate”
Unul dintre politicienii care l-au sfătuit pe Florin Cîțu să facă un pas în spate, în negocierile cu cei de la PSD, spunând că, dacă ar fi insistat să rămână premier, ar fi fost...