Romania, invinsa de Croatia in primul meci de la Mondiale

de Marius Doroftei , Editor Ziare.com
Vineri, 14 Ianuarie 2011, ora 20:35

Nationala masculina de handbal a Romaniei a debutat cu o infrangere la Campionatul Mondial din Suedia, "tricolorii" fiind invinsi de Croatia, una din favoritele intrecerii, cu scorul de 27-21.

Baietii pregatiti de Vasile Stanga au avut parte de o prima repriza de vis, reusind sa domine in multe momente mult mai puternica nationala croata. Cu un portar Mihai Popescu in zi excelenta, romanii au preluat conducerea pe tabela si au pastrat-o pana la pauza, cand au intrat la cabine cu un scor de necrezut, 13-11.

Totusi, selectionerul avea deja motive de ingrijorare, atacul nostru lasand destul de mult de dorit. Jucatorii au fost crispati in ofensiva, absolut toti evitand responsabilitatea aruncarii.

Acest lucru s-a vazut atat in prima parte, cat mai ales in cea secunda. Croatii au inceput sa joace la adevaratul potential odata cu scurgerea minutelor si au preluat conducerea, distantandu-se constant.

Noi, chiar daca am mai miscat ceva in aparare, am platit tribut in ofensiva, unde actiunile ratate una dupa alta si-au pus si mai mult amprenta asupra sportivilor. Practic, doar Stamate ne-a tinut oarecum in joc cu goluri frumoase, de la distanta.

Pana la urma Croatia a castigat, asa cum se astepta toata lumea, insa diferenta de numai 6 goluri din final ne da sperante pentru meciurile urmatoare, nationala noastra putand fi surpriza acestui Mondial.

Intalnirea dintre Romania si Croatia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul disputei.

- revenim cu detalii -

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI !!! Croatia invinge Romania, scor 27-21!

Min.59 Mezinul lotului Romaniei, Alex Simicu, inscrie primul sau gol la un Mondial.

Min.56 Am cedat complet pe final, croatii nu au emotii in privinta victoriei.

Min.53 Stamate mai reuseste un gol in acest final de meci.

Min.51 Balici s-a dezlantuit si face show. Romanii rateaza atac dupa atac.

Min.50 In sfarsit, gol Romania!

Min.49 Croatii fac spectacol, "tricolorii" nu au replica.

Min.48 4 goluri diferenta in favoarea Croatiei.

Min.47 Evoluam in inferioritate dupa eliminarea lui Muresan.

Min.45 Irosim doua atacuri si ramanem la doua goluri in spatele Croatiei.

Min.44 Al doilea gol consecutiv pentru Stamate!

Min.42 Stamate se inalta superb si marcheaza!

Min.41 Croatia inscrie dupa o noua actiune ofensiva ratata de noi.

Min.40 Rares Jurca puncteaza si ne mentine inca in meci.

Min.39 Romanii par sa se fi stins, croatii incep sa se distanteze.

Min.37 Gol Stamate!

Min.36 Croatia inscrie in inferioritate si conduce pe tabela.

Min.35 Ghionea rateaza fantastic, din extrema!

Min.35 Eliminare Croatia, avem sansa de a prelua din nou conducerea.

Min.34 Croatia egaleaza pe fondul unui joc slab al Romaniei.

Min.33 Din pacate irosim atac dupa atac iar croatii se apropie.

Min.31 Debut perfect de repriza, Ghionea marcheaza primul gol al acestei runde!

A inceput repriza secunda!
________________

Incredibil! Romania are un avantaj de doua goluri in fata Croatiei la pauza!

Min.29 Popescu apara din nou! Ferici marcheaza pe contraatac!

Min.29 Suntem pedepsiti pentru ratarea cu seninatate a unor faze ofensive, croatii se apropie la doar un gol.

Min.25 Contraatac frumos al Romaniei, Ghionea finalizeaza cu gol!

Min.25 Stamate scoate un 7 metri si obtine o noua eliminare de doua minute a unui adversar. Florea gol!

Min.24 Gol Croatia dupa ce "tricolorii" au irosit doua atacuri.

Min.21 Cristi Fenici obtine o lovitura de la 7 metri. Florea transforma!

Min.20 Florea puncteaza frumos, pe contraatac, si forteaza eliminarea unui adversar!

Min.18 In sfarsit inscriem dupa o perioada in care adversarii au echilibrat meciul.

Min.16 Gol Romania!

Min.15 Mihai Popescu are o noua interventie extraordinara.

Min.14 7 metri si doua minute eliminare impotriva Romaniei. Popescu apara din nou senzational!

Time-out

Min.13 Gol superb reusit de Stamate!

Min.11 "Tricolorii" evolueaza excelent, avand un adevarat talisman norocos in portarul Popescu, in zi de gratie.

Min.9 Inceput perfect pentru Romania, care a inscris de 3 ori si nu a primit gol!

Min.6 Moment bun pentru Romania. Gol Romania din 7 metri si eliminare pentru croati.

Min.4 Popescu are o noua interventie buna intre buturi.

Min.4 Ghionea rateaza o lovitura de la 7 metri!

Min.3 Eliminare Romania! Stamate trimis pe banca doua minute!

Min.3 GOOOL Romania! Stamate deschide scorul!

Min.2 Popescu apara senzational si croatii rateaza primul atac din aceasta partida!

Min.1 A inceput partida!

INFO: Romania si Croatia s-au intalnit ultima data 28 octombrie 2010, croatii spulberandu-i pe "tricolori", scor 34-22.

INFO: In primul meci la Campionatul Mondial din Suedia, "tricolorii" vor intalni chiar favorita Grupei C, Croatia, echipa cotata cu sansa a doua la medalia de aur, dupa Franta.