Spania a castigat Campionatul Mondial de handbal. Danemarca, umilita in finala

Duminica, 27 Ianuarie 2013, ora 20:08
3997 citiri

Spania a castigat editia 2013 a Campionatului Mondial de handbal masculin, umilind in finala reprezentativa daneza, scor 35-19.

Pentru iberici este numai al doilea titlu mondial din istorie.

Finala turneului final a fost echilibrata doar in primele minute, spaniolii, gazdele intrecerii, distantandu-se catre finalul primei reprize.

Cele doua echipe au mers relativ cap la cap timp de 20 de minute, pana la scorul de 9-8, dupa care ibericii au inceput sa isi construiasca un avantaj insurmontabil, la pauza tabela aratand un incredibil 18-10 pentru gazde.

Partea secunda a fost si mai buna pentru spanioli, care, profitand de o cadere evidenta a nordicilor, si-au demolat adversarii.

Fluierul de final a consemnat un scor ireal, 35-19, si cea mai mare diferenta din istoria finalelor de Campionat Mondial.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Spania Campioana Mondiala handbal 2013, #Spania Danemarca rezultat handbal, #Campionat Mondial handbal 2013 , #handbal masculin