CSM Bucuresti se califica fabulos in Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin

de Cristian Soitu
Sambata, 09 Aprilie 2016, ora 18:29

CSM Bucuresti s-a calificat, sambata, in semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin (Final Four) dupa ce a invins superb, in deplasare, formatia Rostov-Don, campioana Rusiei.

Fetele noastre au facut un meci de zile mari in Rusia si au intrecut toate asteptarile, castigand cu 29-28. Trebuie subliniat ca aceasta este prima participare a lui CSM in Liga Campionilor din intreaga istorie.

Dupa victoria la un singur gol din meciul tur, rusoaicele erau sigure de calificare, insa pe teren a fost o singura echipa: CSM Bucuresti.

Echipa municipalitatii a dominat meciul de la un capat la celalalt, fiind tot timpul in avantaj, avand in Gullden o jucatoare ce a demonstrat ca a meritat titlul de cea mai buna sportiva de la ultimul Campionat European. De asemenea, Rodrigues a avut o parte secunda fenomenala.

La pauza, scorul a fost 11-6 in favoarea noastra, iar in partea secunda fetele noastre au jucat, de asemenea, la cel mai inalt nivel, chiar daca diferenta la final a fost mai mica.

Final Four-ul Ligii Campionilor va avea loc la Budapesta, pe 7 si 8 mai. Semifinalele vor avea loc pe 7 mai, iar meciul pentru locul 3 si finala pe 8 mai.

Tragerea la sorti va avea loc pe 16 aprilie.

Tara noastra nu a mai avut o echipa in semifinale 2013, de cand Oltchim Ramnicu Valcea era o forta in Europa. De la schimbarea formatului si infiinarea Final Four n-am avut insa nicio echipa.

Romania mai are o reprezentanta in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, HCM Baia Mare, care a fost invinsa in prima mansa cu 29-24 de Buducnost. Returul este programat duminica, de la ora 20:00.

ROSTOV DON - CSM BUCURESTI 28-29

60 - Final de meci!!! CSM BUCURESTI se inscrie in Final Four!!!

59 - Gol Rostov! Rusoaicele inscriu din 7 metri!

58 - Rostov pleaca pe contraatac si avem 29-27!

57 - Rostov se apropie la trei goluri de noi!

55 - Rostov inscrie si face 25-29.

54 - GOOOOOOOOL CSM!!! Oana Manea arunca din cadere, 29-24 pentru noi!

54 - Rusoaicele inscriu din poarta in poarta, 24-28!

53 - GOOOOOOOOOL CSM!!! Fisker inscrie si facem 28-23!!!

52 - Ilina inscrie din 7 metri pentu Rostov! Avem doua minute de inferioritate.

51 - GOOOOOOOOOOOOOOOL CSM!!! Scapam dintr-un moment dificil si ne ducem la 5 goluri dupa bomba lui Jorgenssen!!!

48 - Rusoaicele inscriu din nou, scorul este 22-26.

47 - Gol Rostov, scorul devine 21-26.

46 - GOOOL CSM! Rodrigues marcheaza pentru a saptea oara in acest meci!

46 - Ilina marcheaza pentru rusoaice, 20-25.

46 - Rostov Don marcheaza, scorul este 19-25.

45 - GOOOOOOL CSM!!! Mica Bradeanu inscrie superb cu o lovitura in vinclu!

45 - Ilina marcheaza pentru rusoaice, 24-18.

44 - GOL CSM!!! Rodrigues marcheaza din nou si avem 24-17!

43 - GOOOL CSM! Rodrigues marcheaza pe contraatac, 23-17!

41 - GOOOL CSM! Gullden ne scoate din nou, scorul este 17-22.

40 - Moment bun al rusoaicelor, care se apropie la 17-21.

39 - Symkute puncteaza pentru rusoaice, scorul este 16-21.

39 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii, scorul este 15-21.

38 - Rostov marcheaza din 7 metri, 14-20.

37 - GOOOOL CSM! Gullden marcheaza din 7 metri si avem 20-13!!

36 - Managarova marcheaza pentru rusoaice, 13-19.

35 - GOOOL CSM! Oana Manea inscrie printre picioarele portarului!

33 - Inscriu si rusoaicele, scorul este 12-18.

32 - GOOOL CSM!!!! Fetele noastre sunt de neoprit! Fisker scapa pe contraatac si avem 18-11!

31 - GOOOL CSM! Gullden marcheaza si avem 17-11! Final Four e tot mai aproape!

30 - A inceput partea secunda!

30 - GOOOL CSM!! Rodrigues inscrie la ultima faza si conducem cu 16-11 la pauza! Ce repriza au facut fetele noastre!!! Suntem la 30 de minute de Final 4!

29 - Torstennson arunca puternic si conducem cu 15-11!!!

29 - Martin inscrie de pe extrema si conducem cu 14-11!!!

28 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii, scorul este 11-13.

27 - Rusoaicele ne prind pe contraatac si scorul este 10-12.

25 - Gullden inscrie din 7 metri si avem 12-9!

24 - Rusoaicele marcheaza din nou si se apropie la doua goluri.

24 - Rusoaicele au noroc si inscriu pentru 8-11.

23 - GOOOOOL CSM! Iulia Curea scapa pe contraatac si avem 11-7!!!

21 - GOOOOOL CSM!!! Gullden marcheaza si facem 10-7!

20 - Borschenko recupereaza si inscrie din nou, scorul este 7-9.

19 - Borschcenko marcheaza pentru rusoaice. Suntem in inferioritate numerica pentru 2 minute.

17 - GOOOOOOOL CSM!!! Gullden gaseste un culoar excelent si avem 9-5!!!

17 - Bobrovnikova inscrie pentru rusoaice din 7 metri, scorul este 8-5 pentru CSM!

14 - Roston Don inscrie si face 4-8.

14 - GOOOOOOOOOL CSM!! Bradeanu arunca superb in vinclu si avem 8-3.

11 - Rodrigues marcheaza si ea, conducem cu 7-3! Ce debut de meci! Nimeni nu s-ar fi asteptat la o asemenea demonstratie de forta din partea fetelor noastre!

11 - Fisker inscrie pentru CSM si avem 6-3.

10 - Ilina puncteaza pentru rusoaice, scorul este 3-5.

9 - Inca un contraatac pentru noi si facem 5-2 prin Mica Bradeanu!!!

7 - Plecam pe contraatac si facem 4-2 pe contraatac.

7 - Gullden inscrie pentru CSM si avem 3-2.

5 - Plecam pe contraatac si egalam la doi.

5 - Rusoaicele trec in avantaj si conduc.