Victorie impresionanta pentru SCM Ramnicu Valcea in Liga Campionilor la handbal feminin

Sambata, 25 Ianuarie 2020, ora 17:12
7324 citiri

SCM Ramnicu Valcea a invins categoric echipa slovena RK Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 31-16 (14-8), sambata, in Sala Sporturilor Traian, in meciul sau de debut in Grupa principala 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Romaniei a reusit cea mai clara victorie a sa in Liga Campionilor, dupa ce in prima faza a grupelor a obtinut un singur succes.

Inceputul de meci a fost greoi, iar Krim a condus cu 2-0 si 3-2. Au urmat patru goluri la rand (6-3) reusite de formatia antrenata de Florentin Pera si gazdele nu au mai cedat initiativa. Diferenta de pe tabela a crescut constant, iar la pauza echipa valceana avea sase goluri in plus, 14-8.

SCM a facut si o repriza secunda la fel de buna si a incheiat cu o victorie al 15 goluri (31-16), fara sa primeasca gol in ultimele sapte minute (patru inscrise).

Irina Glibko a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor, cu 9 goluri. Au mai inscris Marta Lopez Herrero 4 goluri, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Asma Elghaoui 4, Alicia Fernandez Fraga 3, Madalina Zamfirescu 2, Samara Da Silva Vieira 1, Ann Grete Osterballe Norgaard 1, Daniela Marin 1, Kristina Liscevic 1, Raluca Bacaoanu 1.

Evolutii foarte bune au avut si portarii Marta Batinovic si Diana Ciuca, in absenta Yulyiei Dumanska, accidentata.

Pentru Krim au marcat Harma van Kreij 5 goluri, Nina Zulic 3, Iulia Snopova 3, Natasa Ljepoja 2, Marianna Rebicova 1, Polona Baric 1, Hana Vucko 1.

Meciul a fost arbitrat de ungurii Peter Horvath si Balazs Marton, iar delegat EHF a fost nord-macedoneanul Marjan Nacevski.

Tot sambata are loc si partida Buducnost Podgorica - IK Savehof, iar duminica se joaca meciul Gyori Audi ETO KC - Brest Bretagne Handball.

In clasament, pe primul loc se afla Gyori Audi ETO KC, 8 puncte, urmata de Brest Bretagne Handball, 8 puncte, Buducnost, 4 puncte, SCM Ramnicu Valcea, 2 puncte (-6), IK Savehof, 2 puncte (-23), RK Krim Mercator, 2 puncte (-30). Primele patru clasate se califica in sferturile de finala.

Etapa urmatoare va programa meciurile Gyori Audi ETO KC - Buducnost (1 februarie), RK Krim Mercator - Brest Bretagne Handball si IK Savehof - SCM Ramnicu Valcea (ambele pe 2 februarie).

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Ramnicu Valcea Liga Campionilor, #SCM Ramnicu Valcea handbal, #Ramnicu Valcea Krim Ljubljana , #Liga Campionilor handbal